Novi trendovi ekonomije i brzina života ne dozvoljavaju gubljenje vremena te digitalna rješenja koja banke implementiraju moraju biti jednostavnija. Uz jak bankarski sektor moguće je praviti i druge jake financijske institucije te oživjeti tržište kapitala u Bosni i Hercegovini.
Regulacija je ključna za stabilnost sektora, kao i primjena ESG standarda kako se ne bi suočili sa strukturalnim problemima, zaključci su konferencije "Budućnost financijskih institucija".
Konferencija je, u organizaciji Bloomberg Adrije, održana 6. ožujka u Sarajevu, a s vodećim stručnjacima i liderima iz financijskog sektora u BiH razgovarali smo o budućnosti jednog od najrazvijenijih ekonomskih sektora u zemlji - financijskog sektora.
Čitaj više
Šta je ključ za svijetlu budućnost finansijskih institucija u BiH
Ekonomska budućnost donosi nove, često nepredvidive izazove.
07.03.2024
Održivost i ESG prakse u financijskim institucijama su iznimno važne
Svi smo svjedoci raznih elementarnih nepogoda koje su ostavile trag na poslovanje privrede i financijskih institucija.
06.03.2024
Odluke regulatora nekada nisu lake, ali su garant stabilnosti bankarskog sektora
Razgovarali smo s Jasminom Mahmuzićem i Srđanom Šuputom.
06.03.2024
Budućnost investiranja je u financijskoj pismenosti i stručnom savjetovanju
Edukacija je potrebna za sve, od građana do ponuditelja usluga.
06.03.2024
Digitalna transformacija ne ide bez zakona, cyber sigurnosti i digitalne pismenosti
Osiguravajuće kuće su shvatile da suradnja s fintech kompanijama omogućava brži put digitalne transformacije.
06.03.2024
Za glavne teme konferencije odabrane su tri ključne oblasti koje stoje pred ovim sektorom, a to su: digitalizacijski izazovi, novi zahtjevi u vidu ESG standarda i razvoj investiranja kao glavni način izlaza iz trenutnih iskušenja.
Digitalna transformacija ne ide bez zakona
Digitalni potpis je osnova za digitalnu transformaciju, a Zakon o digitalnom potpisu u Bosni i Hercegovini postoji od 2006. godine, ali još uvijek se ne vidi ozbiljna primjena.
Na Bloomberg Adria konferenciji Budućnost financijskih institucija Amir Salkanović, predsjednik Uprave ProCredit banke, rekao je da su digitalna tranzicija i digitalizacija potrebni kako bi banke mogle poslovati u područjima gdje nisu fizički prisutne.
Najprije se taj slučaj odnosi na područje Bosne i Hercegovine, gdje se fizički gase banke, a za privredu i građane i dalje bi bilo moguće ostvarivati bankarske usluge.
"Sva digitalna rješenja koja banke implementiraju moraju biti jednostavnija kako bi ih klijenti primijenili umjesto konvencionalnih rješenja", dodao je Salkanović.
Novi trendovi ekonomije i brzina života ne dozvoljavaju gubljenje vremena kao što je to slučaj u tradicionalnom pristupu, gdje se moraju iznova vaditi dokumenti i čekati u redovima, rekao je Samir Mustafić, predsjednik Uprave ASA Banke.
Zakon o digitalnom potpisu postoji od 2006. godine, ali još uvijek se ne vidi ozbiljna primjena. "Odmah sam otvorio svoj e-identitet, ali imam brojne primjedbe na njegovu sigurnost, gdje zaštita potpisa i podataka nije na zadovoljavajućoj razini", istakao je Mirko Antić, član Uprave Atos banke.
Budućnost investiranja
Mi u BiH generalno nemamo dovoljno razumijevanja što znači suvremena država i što u toj državi znače znanje i financijska pismenost, rekao je profesor Željko Šain na Bloomberg Adria konferenciji Budućnost financijskih institucija.
Na panelu Budućnost investiranja Šain navodi da Daytonski mirovni sporazum nije prepreka da Bosna i Hercegovina bude jedinstven ekonomski prostor.
"Financijsku pismenost treba razvijati od vrtića do penzionerskih domova", istakao je Šain kao ključ rasta investiranja u budućnosti.
Uz jak bankarski sektor moguće je praviti ostale jake financijske institucije, poručio je Ademir Osmanović, direktor Raiffeisen Investa.
Odluke regulatora
"Regulatorne promjene i uticaj na financijske usluge" tema je o kojoj smo na konferenciji Budućnost financijskih institucija razgovarali s Jasminom Mahmuzićem, direktorom Agencije za bankarstvo Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH), i Srđanom Šuputom, direktorom Agencije za bankarstvo Republike Srpske (RS).
Šuput je kazao da su entiteti 99,9 posto usuglašeni, naročito zakoni koji se donose na razini entiteta, ali i podzakonski akti. Objasnio je kako banke sa sjedištem u jednom entitetu posluju u drugom, stoga je usuglašenost izrazito bitna. Također, dodao je da su zakoni i akti naslonjeni na one koji dolaze iz Europske unije.
Dodao je da su određene odluke regulatora kritizirane, ali kada se pogleda profitabilnost bankarskog sektora - to je opozit onome što se priča, jer se u suštini radi na očuvanju stabilnosti sektora.
Održivost i ESG
Financijski sektor, za sve projekte koje financira, omogućava 700 puta veću emisiju stakleničkih plinova, rekao je na Bloomberg Adria konferenciji Budućnost financijskih institucija Amir Softić, predsjednik Uprave Sparkasse banke. "Zbog toga je iznimno važno da se financijski sektor transformira u smjeru ESG standarda", dodao je.
Dok je Bosna i Hercegovina daleko od implementacije i svijesti o ESG standardima, EU ima šest ključnih elemenata koji počinju od prevencije zagađenja pa sve do promjene biosfere.
Slično kao drugi trendovi koji su ranije dolazili iz svijeta u BiH, i ESG je postao u određenu ruku egzotika, dodala je Sabina Mujanović, predsjednica Uprave Vienna osiguranja. "Mislim da su u komponentama Social i Government financijske institucije uradile mnogo toga i prije samog dolaska ESG standarda."
Svi smo svjedoci raznih elementarnih nepogoda koje su ostavile trag na poslovanje privrede i financijskih institucija, dodala je Željka Zubčević, članica Uprave UniCredit Banke.
"U svijetu postoje veliki investitori koji nisu mogli doći u BiH jer su tada njihovi projekti bili preveliki za nas", istakao je Branko Kecman, CEO Advantis broker. "Upravo ti novci se mogu uložiti u poboljšanje kvalitete zraka npr. u Sarajevu. Samim tim bi se otvarala vrata za kreativni turizam, nove industrije i rast postojećih industrijskih grana", zaključio je.