Slovensko udruženje privrednika u Bosni i Hercegovini organizovalo je u ponedjeljak poslovni forum na Jahorini, fokusirajući se na investicije i poslovno okruženje u BiH. Govorilo se o investiranju, ekonomskom rastu, zapošljavanju te mogućim rješenjima za sadašnje i buduće investicije u zemlji. Istaknuto je da je Slovenija među vodećim investitorima u BiH.
Geoplotička situacija u svijetu se mijenja, a njeni efekti su vidljivi na globalnoj trgovini i poslovanju. Udruženje je osnovano prije dvije godine i do sada je imalo 50 projekata. Prema podacima sa njihove stranice, kad pogledamo izvoz iz Slovenije u BiH, u 2021. godini ono je iznosilo 3,142 mlrd eura.
Jure Peljhan, član Uprave NLB Banke Sarajevo i predsjednik Slovenskog udruženja privrednika u BiH, pohvalio je ali i naglasio potrebu za intenzivnijim dijalogom o poboljšanju poslovnog okruženja i komunikaciji između Slovenije i BiH. On je naglasio važnost BiH kao mosta između Istoka i Zapada te je predstavio Udruženje kao platformu za privlačenje kompanija u BiH i uspostavljanje poslovanja između dviju zemalja, naoročito s obzirom na to da veliki broj radnika odlazi iz BiH na rad u Sloveniju.
Istakao je prednost poslovanja između dviju zemalja – kulturološke i jezičke sličnosti, geografska povezanost i historija, te blizina. Naveo je kako poslovanje u BiH ima svojih izazova, međutim i unatoč raznim globalnim problemima BiH je i dalje stabilno tržište. Ipak, dodao je da i unatoč velikim prilikama za turizam, prirodnim bogatstvima, te prilikama za energetsku proizvodnju, ima probleme kao što su kompleksnost zakona koji usporavaju investicije.
Ambasador Velike Britanije u BiH, Julian Reilly, istakao je velike prirodne potencijale zemlje, poput poljoprivrede i bogatstva resursa, te je pozvao poduzetnike da preuzmu rizike. Istaknuto je da je dijaspora ključna za ekonomski razvoj BiH, a ulazak zemlje u Evropsku Uniju predstavlja šansu ne samo za BiH, već i za cijelu Uniju.
Dodao je kako je našoj zemlje potrebno zelena tranzicija, koju je kroz regulacije potrebno podići na viši nivo. "Vjerujem da je veoma važno da se poduzeme rizik".
Ovih dana obilježava se 40 godina od Olimpijskih igara koje su održane u Sarajevu, a Dejan Ljevnajić, direktor Olimpijskog centra Jahorina, naglasio je ulogu Jahorine kao primjera uspješnih investicija u posljednjim godinama. Iako je primijetio velike promjene i rast cijena nekretnina, istaknuo je potrebu za daljnjim ulaganjem i privlačenjem novih investitora radi daljnjeg razvoja planine.
"Ogromna je promjena, i cijene nekretnina su mnogo više", kazao je Ljevnajić, dodavši kako se i broj skijaša i njihovih potreba povećao kroz godine, te da je potrebno privući nove investitore.
Kreditni rejting
S&P Global Ratings nedavno je potvrdio stabilan dugoročni i kratkoročni suvereni rejting Bosne i Hercegovine na razini B+/B. Guvernerka Centralne banke BiH, Jasmina Selimović, istakla je da BiH i dalje ostaje jeftinija u odnosu na zemlje Evropske Unije, te ukazala na stabilnost. Manuela Naessl, šefica ureda za BiH u EBRD-u, pozvala je na bolju promociju zemlje te istakla potencijal kroz ljude i njihove vještine, naglašavajući potrebu za ulaganjem u energetski sektor i digitalizaciju.
"Potrebno je zadržati ljude ovdje u zemlji i pokazati im da je budućnost ovdje", kazala je Naessl.