Troškovi četveročlane porodice u Bosni i Hercegovini ponovo su porasli u januaru. Tako je sindikalna potrošačka korpa koju je Savez samostalnih sindikata BiH (SSSBiH) izračunao za januar ove godine koštala 2.895 KM.
Prosječna plata isplaćena u Federaciji BiH za novembar 2023. iznosila je 1.310 KM, podatak je Federalnog zavoda za statistiku. Minimalna plata prema Odluci Vlade FBiH je 619 KM. Pokrivenost sindikalne potrošačke korpe prosječnom platom je 45,25 posto. Pokrivenost sindikalne potrošačke korpe minimalnom platom je 21,38 posto.
Najveći dio potrošačke korpe čini hrana 44,42 posto. Prema posljednjim podacima, inflacija u decembru u BiH je iznosila 2,2 posto. Cijene hrane su u decembru porasle za 0,2 posto u odnosu na novembar, dok su u poređenju s decembrom 2022. cijene hrane više za 3,4 posto.
"Cijene hrane i bezalkoholnih pića (najveći dio potrošačke korpe) i dalje rastu iznad ukupne inflacije (3,3 posto međugodišnje) i doprinose međugodišnjoj inflaciji sa oko 1,1 procentni poen, dok kretanja cijena odjeće i obuće, kao i cijena transporta imaju negativan doprinos", kazala je Marina Petrov Savić, viša analitičarka makroekonomije i tržišta kapitala Bloomberg Adrije.
Dodaje da se sama raznolikost inflacije vidi u njenoj širini jer su cijene čak oko 70 posto potrošačke korpe rasle više od dva posto međugodišnje u decembru, a oko 20 posto potrošačke korpe više od šest posto međugodišnje u istom periodu.
Globalne cijene hrane u januaru su niže za jedan posto u odnosu na decembar, čemu su najviše doprinijeli pad cijena žitarica i mesa, koji su više nego nadoknadili povećanje cijena šećera. FAO indeks cijena hrane * (FFPI) je 13,7 bodova ili 10,4 posto niži u odnosu na januar prošle godine.
Bitno je naglasiti da najveći dio potreba za hranom BiH zadovoljava uvozom, dok domaća proizvodnja što zbog nedovoljne podrške što zbog nedovoljnih kapaciteta ne može zadovoljiti ni polovinu tih potreba.
"Vlasti u BiH moraju se pozabaviti pitanjem podrške domaćoj proizvodnji. Ne možemo se osloniti na uvoz, jer ako nešto kupimo iz uvoza, nemamo nikakve zarade. Lanac snabdijevanja se mora obnoviti i vratiti u BiH", kazao je u emisiji Zoom In ekonomista Zoran Pavlović.
Teško je praviti planove i projekcije za naredni period s obzirom na turbulentna dešavanja u svijetu, smatra Emina Džafić Krpan, direktorica marketinga Akova Grupe, ali ono što je sigurno jeste da je era jeftinih namirnica iza nas.
"Te cijene su ostale iza nas, toliko je promjena i dešavanja u svijetu i teško će se te cijene vratiti na nivo prije pandemije", kazala je ona.