Od početka ove sedmice elektronski potpis dostupan je građanima Bosne i Hercegovine (BiH), a aktiviranje digitalnog identiteta omogućeno je putem web stranice Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA). Provjerili smo koliko cijeli proces aktivacije traje.
Na zvaničnom sajtu IDDEEA pod rubrikom e-Identitet pružaju se osnovne informacije za registraciju.
Proces registracije pokrećete klikom na "Prijavite se na e-Identitet servis" u gornjem desnom uglu, nakon čega vam se otvara forma gdje se možete prijaviti u sistem, ako ste već registrovani, a ako niste idete na opciju "Registruj se" u donjem desnom uglu.
Prilikom registracije neophodno je da upišete osnovne informacije: jedinstveni matični broj, email i broj telefona (nije obavezno) te lozinku koju želite da koristite za prijavu, a koju ćete morati upisati dva puta.
Nakon toga prelazite na drugi korak, verifikaciju, prilikom čega vam na email stiže kod za potvrdu registracije. Kod važi pet minuta i za to vrijeme je potrebno da ga unesete u definisano polje da biste nastavili proces registracije. Nakon unosa i potvrde na zeleno polje, registracija je završena i možete se prijaviti na servis.
Za prijavu je potrebno da ukucate broj lične karte i lozinku koju ste prethodno odredili. Zatim slijedi još jedna potvrda identiteta, odnosno potrebno je da unesete jednokratnu lozinku koja vam je poslata na registrovani email. Jednokratna lozinka važi dvije minute.
Nakon unosa te lozinke pristupate svom servisu, profilu, e-Gradjanin. Za ovaj proces novinaru Bloomberg Adrije je trebalo manje od 15 minuta.
U servisu se nudi više opcija i to:
- Potpisivanje dokumenta u cloudu s tvojim ličnim certifikatom
- Zahtjev za certifikat za udaljeno digitalno potpisivanje
- e-Servisi (moje kazne, moji zahtjevi za lične dokumente, moja vozila).
Digitalni potpis
Ako želite imati elektronski, digitalni potpis, prvo treba da popunite Zahtjev za certifikat za udaljeno digitalno potpisivanje. Preduslov je da imate važeću ličnu kartu i da znate početni PIN kod koji ste dobili uz isporuku lične karte od nadležnog organa. Pored ovog PIN-a, unosite i vaš PIN koji ste odredili prilikom registracije u sistem.
"Unošenjem PIN koda postavljate visok nivo zaštite za operacije potpisivanja dokumenata u IDDEEA oblaku", navedeno je. Naime, morate zapamtiti PIN kod, a dobićete ga na e-mail koji ste unijeli na formular za registraciju.
"IDDEEA ne čuva trajno vaš PIN kod nigdje, tako da samo vi možete koristiti potpise u oblaku", dodaje se.
Takođe, neophodna je identifikacija lica, odnosno fotografisanje lica. Ova identifikacija može se uraditi uređajem koji posjeduje kameru.
Završetkom identifikacije dobijate ponovo inicijalni PIN i nastavljate proces registracije, gdje je potrebno unijeti dobijeni PIN te kreirati novi PIN za potrebe budućeg digitalnog potpisivanja.
Uslov za registraciju za sve navedene usluge je da kod sebe imate ličnu kartu i PIN koji ste dobili od MUP-a prilikom preuzimanja lične karte, te uređaj s kamerom.
Detaljno uputstvo možete pogledati i na videu koji je kreirala IDDEEA.
''Puštamo mogućnost digitalnog identiteta građana BiH kroz koji možete da provjerite sve vaše evidencije, kazne, zahtjeve i sve one podatke koje IDDEEA drži kod sebe", kazao je direktor IDDEEA-e Almir Badnjević na konferenciji za medije u ponedjeljak.
Dodao je da su vodili računa da građani prilikom identifikacije, odnosno registracije na portal prođu sve provjere koje su neophodne kako bi se podaci zaštitili.
"Započeli smo i realizaciju projekta digitalnog novčanika, nešto što je atraktivno na nivou EU i po uzoru na zemlje kao što su Estonija, Finska, Švedska, koje su najrazvijenije u ovoj oblasti, tako da će i digitalni novčanik građanima BiH biti dostupan do kraja godine'', istakao je Badnjević.
Više:
Digitalni potpis u BiH: Konačno konkretniji pomaci
Šta je digitalni identitet i kako će on pomoći građanima BiH
Podsjećamo, prvi propisi o elektronskom potpisu u Bosni i Hercegovini (BiH) usvojeni su davne 2006. godine, od kada se usklađuju i dorađuju, te donose slični akti na različitim nivoima vlasti.
Konkretnih pomaka, koji bi vodili ka tome da svaki građanin konačno dobije digitalni identitet i potpis, nije bilo do prije dvije sedmice, kada je pred kamerama karticu s digitalnim kvalifikovanim potpisom pokazao ministar komunikacija i transporta BiH Edin Forto, a koju mu je uručio Zoran Tegeltija, direktor Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH.