Nakon skoro 18 godina od usvajanja prvih propisa o elektronskom potpisu, građanima Bosne i Hercegovine od jučer je omogućeno aktiviranje digitalnog identiteta.
Naime, prema Zakonu o elektronskom potpisu BiH, koji je usvojen 2006. godine, pod elektronskim potpisom podrazumijevaju se podaci u elektronskom obliku koji prate druge podatke u elektronskom obliku ili su s njima logički povezani i omogućavaju utvrđivanje identiteta potpisnika.
Samim tim, elektronski potpis predstavlja optimizaciju troškova i ubrzanje poslovnih procesa. To je tehnologija kojom se omogućava provjera autentičnosti potpisnika u elektronskom poslovanju koja garantuje da je poruka ili dokument od pošiljaoca do primaoca stigao u neizmijenjenom obliku. Važno je naglasiti da je dokument s elektronskim potpisom podjednako validan kao i dokument sa svojeručnim potpisom.
Šta u praksi znači elektronski potpis
Kako je ranije za Bloomberg Adriju pojasnio Aleksandar Mastilović, ekspert u oblasti telekomunikacija, s iskustvom u oblasti tehnike, akademije i rada u vladinom sektoru, to u praksi znači da nas elektronski potpis spašava "ganjanja papira".
"Sve institucije i organi uprave u BiH su digitalizovani, posjeduju elektronske registre i evidencije, međusobno automatski ili poluautomatski uz nadzor i odobrenje komuniciraju i razmjenjuju informacije. Umjesto da ganjate papire, samo podnesete zahtjev za registraciju kompanije, prijavu rođenja djeteta ili upis nekretnine, registrujete vozilo… i onda sve ove institucije kojim se obratite na dva klika miša dobiju sve one 'papire' koje ste vi 'ganjali' u elektronskoj formi i ažurno na trenutak kada je informacije bila potrebna", kazao je Mastilović.
Dalje, ako vam treba račun u banci – ne kopirate lične karte (iako je to Agencija za zaštitu ličnih podataka BiH jasno zabranila, neke banke će to još uvijek raditi, dati vam papir gdje potpišete saglasnost za to, iako ne možete dati saglasnost za radnju koja nije legalna) i ne donosite "CIPS" sa svojom adresom, banke i druge ovlaštene institucije imaju ograničen pristup bazama za provjeru tačno onih podataka koje smiju i trebaju vidjeti da bi se postupak završio.
"Da bi sve ovo moglo da se prevede u elektronsku – digitalnu ravan, jedna stvar je ključna: provjera identiteta podnosioca zahtjeva, ali i izdavaoca rješenja, odnosno potpisnika ugovora elektronski. A kako se to radi – tako što pružaoci usluge povjerenja izdaju kripto-ključ poznat i kao 'elektronski potpis', odnosno 'elektronski pečat' ako se radi o identifikaciji pravnog subjekta ili organa uprave", pojasnio je Mastilović.
Od 2006. godine, konkretnih pomaka, koji bi vodili ka tome da svaki građanin konačno dobije digitalni potpis nije bilo, sve do prošle sedmice, kada je pred kamerama karticu s digitalnim kvalifikovanim potpisom pokazao ministar komunikacija i transporta BiH Edin Forto.
Zoran Tegeltija, direktor Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIO BiH), koja je još 2021. dobila ovlaštenje da bude izdavač certifikata za digitalne potpise, uručio je Forti digitalni kvalifikovani potpis.
Tegeltija je izjavio da je UIO BiH zainteresovana za proces digitalizacije u BiH kako bi uštedjeli vrijeme svima s kojima rade i kako bi osigurali što veću sigurnost u razmjeni podataka.
UIO BiH je velikim poreskim obveznicima već omogućila podnošenje poreskih prijava uz digitalni potpis, a Tegeltija je najavio da će do kraja marta svi poreski obveznici moći na taj način podnositi prijave, a da će UIO BiH u narednom periodu pristupiti digitalizaciji i ostalih procesa.
Istovremeno, Agencija za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEEA BiH) saopćila je da od 3. novembra 2023. ima certifikat, koji joj je dostavila UIO BiH, za digitalno potpisivanje za svoje zaposlene koji su ovlašteni za potpisivanje akata.
Tim korakom omogućeno je elektronsko slanje akata u budućnosti, kao i potpisivanje razmjene podataka između institucija pomoću kvalificiranog digitalnog potpisa.
Registracija na portalu IDDEEA
Direktor IDDEEA-e Almir Badnjević izjavio je da je tim korakom Agencija postala predvodnik u primjeni najnovijih sigurnosnih tehnologija za digitalno potpisivanje dokumenata.
"Već nekoliko mjeseci smo uspješno primjenjivali ovo rješenje, čime smo unaprijedili efikasnost naših procesa i omogućili građanima jednostavniji pristup uslugama", kazao je Badnjević.
Od jučer je elektronski potpis dostupan bh. građanima, a aktiviranje digitalnog identiteta omogućeno je putem web stranice IDDEEA-e.
''Puštamo mogućnost digitalnog identiteta građana BiH kroz koje možete da provjerite sve vaše evidencije, kazne, zahtjeve i sve one podatke koje IDDEEA kod sebe drži", kazao je Badnjević na konferenciji za medije.
Dodao je da su vodili računa da građani prilikom identifikacije, odnosno registracije na portal prođu sve provjere koje su neophodne kako bi se podaci zaštitili.
"Započeli smo i realizaciju projekta digitalnog novčanika, nešto što je atraktivno na nivou EU i po uzoru na zemlje kao što su Estonija, Finska, Švedska koje su najrazvijenije u ovoj oblasti, tako da će i digitalni novčanik građanima BiH biti dostupan do kraja godine'', istaknuo je Badnjević.
Forto je dodao da prvi put imamo zamah u procesu digitalizacije koji će omogućiti pojednostavljenje administrativnih procedura i smanjenje broja potrebnih dokumenata.
To u praksi znači da će vlasnicima elektronskog potpisa biti omogućeno potpisivanje dokumenata s bilo kojeg uređaja povezanog s internetom, što će im olakšati korištenje usluga pred nadležnim tijelima u BiH i poslovnim subjektima.