Tehnička integracija između sistema BH Telecoma i Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka (IDDEEA) Bosne i Hercegovine (BiH) predstavlja ključni korak u modernizaciji usluga, ali i značajan korak u procesu digitalne transformacije u BiH.
Ministar komunikacija i prometa BiH Edin Forto kaže da je digitalna transformacija jedna od najvažnijih tema za evropsku budućnost BiH te da je korak ka toj budućnosti napravljen saradnjom BH Telecoma i IDDEEA-e.
"Saradnja će dovesti do toga da će se određeni broj usluga, a vremenom sve usluge BH Telecoma, od kupovne, potpisivanja ugovora i drugih servisa, moći obavljati bez dolaska na šalter, potpuno digitalno", naveo je Forto u ponedjeljak u Sarajevu na konferenciji za novinare.
Dodao je da BH Telecom može pomoći u digitalizaciji usluga opštinskih i gradskih administracija s obzirom da posjeduje znanje i kadrove koji mogu održavati kompleksne sisteme koji će predvoditi digitalnu transformaciju u BiH, prenosi Fena.
IDDEEA je, kako je kazao direktor te institucije Almir Badnjević, razvila potrebnu infrastrukturu, što je neophodno da bi druge institucije i kompanije mogle da pruže elektronske servise.
"BH Telecom se prvi uvezao sa IDDEEA-om. Svi građani koji koriste njihove usluge moći će da obezbijede elektronski potpis i onda sve elektronske servise. Usluge za koje su morali da dođu na šalter BH Telecoma, moći će raditi od kuće koristeći elektronski potpis", naveo je Badnjević te najavio uvezivanje i dvije banke koje bi koristile elektronski potpis.
Badnjević je dodao da čekaju rješenje Agencije za zaštitu ličnih podataka BiH koja treba dati pozitivno mišljenje vezano za korištenje podataka.
"Čim to dobijemo pisano, praktično većinu dokumenata po koje građani sada moraju da idu na šaltere, poput cips prijava, razvićemo na način da će svaki građanin imati mogućnost da uđe na platformu kroz IDDEEA-u", naveo je Badnjević.
Generalni direktor BH Telecoma Amel Kovačević je istakao da su završili uspješnu tehnološku integraciju sa IDDEEA-om kada je u pitanju kvalifikovani digitalni potpis.
"Bitno nam je iz perspektive naših poslovnih ciljeva da integrišemo digitalni potpis u naše interne procese čime ćemo obezbijediti efikasnost, uštede i brzinu djelovanja, a eksterno ćemo krenuti fazno u implementaciju kvalifikovanog digitalnog potpisa od IDDEEA-e, prije svega na digitalnim kanalima - web shop, aplikacija Moj BH Telecom i ići ćemo prema našim šalterima gdje će građani moći da potpisuju različitu vrstu dokumenata koje su do sada potpisivali na papiru, ovaj put digitalno", naveo je Kovačević.
Podsjećamo, od početka februara elektronski potpis dostupan je građanima BiH, a aktiviranje digitalnog identiteta omogućeno je putem web stranice IDDEEA. Provjerili smo koliko cijeli proces aktivacije traje o čemu detaljno možete čitati u tekstu "Za 15 minuta do e-Identiteta u BiH".
Prvi propisi o elektronskom potpisu u BiH usvojeni su davne 2006. godine, od kada se usklađuju i dorađuju, te donose slični akti na različitim nivoima vlasti. Konkretnih pomaka, koji bi vodili ka tome da svaki građanin konačno dobije digitalni identitet i potpis, nije bilo do ove godine.