Izrael mora odmah djelovati kako bi spriječio ubijanje i nanošenje štete nedužnim Palestincima u Gazi, naredio je Međunarodni sud pravde (ICJ) u odluci o koja nije zahtijevala trenutni prekid vatre u Pojasu Gaze.
Međunarodni sud pravde rekao je da Izrael također mora djelovati kako bi pružio hitnu humanitarnu pomoć žrtvama njegovog napada.
Iako su presude ICJ-a obvezujuće bez prava na žalbu, on sam ne može provoditi svoje naloge, a druge su ih zemlje odlučile ignorirati, posebice Rusija zbog invazije na Ukrajinu.
Južnoafrička Republika podnijela je svoj slučaj ICJ-u u decembru zbog tromjesečne vojne operacije Izraela na palestinskom teritoriju Gaze. Južnoafrička Republika je tvrdila da vojni napadi predstavljaju genocid nad Palestincima u Pojasu Gaze i također je zatražila donošenje odluke po ubrzanom postupku kojom se naređuje trenutni prekid izraelskih napada.
''Katastrofalna humanitarna situacija u Pojasu Gaze je u ozbiljnoj opasnosti od daljeg pogoršanja prije nego što Sud donese konačnu presudu'', rekla je Joan Donoghue, predsjedavajuća sutkinja ICJ-a, dok je objašnjavala potrebu za hitnom akcijom. Vijeće od 17 sudaca samo je analiziralo treba li Izraelu uvesti privremene naredbe dok je slučaj u toku.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu pozdravio je sudsko odbijanje poziva na prekid vatre, nazivajući to "nečuvenim zahtjevom da nam se to pravo uskrati".
"Sama tvrdnja da Izrael provodi genocid nad Palestincima nije samo lažna - ona je gnusna, a spremnost suda da uopće raspravlja o tome je sramota koja se neće izbrisati generacijama", rekao je u objavi na platformi X . ''Mi vodimo pravedan rat i nastavit ćemo ga do apsolutne pobjede - dok ne porazimo Hamas, vratimo sve naše zarobljenike i osiguramo da Gaza više ne predstavlja prijetnju Izraelu''.
Naredba suda ne funkcionira bez prekida vatre
Južnoafrička ministrica vanjskih poslova Naledi Pandor rekla je na konferenciji za medije u Haagu da naredba suda ne funkcionira bez prekida vatre.
"Nadala sam se tome", rekla je. "Činjenica isporuke humanitarne pomoći, činjenica poduzimanja mjera koje smanjuju nivo štete protiv osoba koje nemaju nikakvu ulogu u onome protiv čega se Izrael bori, za mene zahtijeva prekid vatre".
Južnoafrička Republika, koja je bila kritičar vojne kampanje u Gazi, navodi da Izrael svojim postupcima krši Konvenciju o genocidu, zbog gubitka palestinskih života, raseljavanja i humanitarne patnje od početka sukoba. Palestinsko Ministarstvo zdravstva navodi da je više od 25.000 Palestinaca ubijeno, brojka koju je sud također naveo u svojoj presudi.
U međuvremenu, Međunarodni krivični sud (ICC), čiji tužitelj može istraživati i optužiti pojedince za genocid, primio je preporuke iz više zemalja, uključujući Južnu Afriku, Meksiko i Čile, o situaciji u Palestini. Izrael ne priznaje nadležnost ICC-a, ali je Država Palestina navedena kao stranka u statutu suda.