Kina je izjavila da je njezin program istraživanja Mjeseca na pravom putu da postigne cilj pokretanja u sljedećim mjesecima, a njezina samouvjerena objava kontrastira s dva značajna neuspjeha američkih nastojanja da se vrate na Mjesec.
Azija planira poslati bespilotnu svemirsku letjelicu Chang'e-6 na daleku stranu Mjeseca u prvoj polovici 2024. godine, a testiranja prije lansiranja za tu misiju trenutno su u tijeku, izvijestili su državni mediji u srijedu.
"Objekti koji će biti lansirani trenutačno su u dobrom stanju, a sve pripreme napreduju glatko prema planu", navodi Global Times.
Novost dolazi istog tjedna kada je Astrobotic Technology Inc. izjavio da pokušaj svemirske letjelice pod potporom NASA-e da bude prva američka sonda koja će doseći Mjesec u više od 50 godina nema "nikakve šanse" da sleti na Mjeseca zbog očiglednog problema s pogonskim sustavom letjelice.
Odmah potom, NASA je u utorak priopćila da odgađa za otprilike godinu dana misiju američkih astronauta za putovanje do Mjeseca. Artemis III, koji je izvorno bio planiran za kraj 2025., sada je postavljen za rujan 2026., a čak i taj vremenski okvir "vrlo je ambiciozan", izjavila je agencija.
SAD i Kina žele poslati astronaute na Mjesec tijekom ovog desetljeća dok se dvije supersile natječu za utjecaj u svemirskoj utrci novog doba. Administrator NASA-e Bill Nelson ranije je pozvao za više novca kako bi se suprotstavio brzom napretku svog rivala.
Kina je postavila cilj do 2030. poslati prve kineske astronaute na Mjesec i traži međunarodnu podršku za planiranu istraživačku postaju na Mjesecu.
Godine 2019., Kina je postala prva zemlja koja je poslala svemirsku letjelicu na daleku stranu Mjeseca, sa slijetanjem Chang'e-4, nazvanom prema mitskoj božici Mjeseca. Misija ove godine namijenjena je da bude prva koja će prikupiti uzorke s daleke strane Mjeseca i vratiti ih na Zemlju.