Danas je planiran sastanak u Ministarstvu energetike i rudarstva Federacije Bosne i Hercegovine, fokusiran na trenutnu situaciju unutar kompanije ArcelorMittal Zenica. Radnici ove kompanije su se po peti put ove sedmice okupili ispred sjedišta uprave kako bi izrazili svoje nezadovoljstvo pokrenuvši dvosatni protest.
"Mi ćemo se pojaviti i iznijeti svoje zahtjeve, a prvi i osnovni bit će isplata cijelog iznosa plate za novembar onim ljudima kojima je umanjena, zbog čega i organiziramo ove proteste. Naši će članovi i danas provesti dva sata na protestu ispred upravne zgrade", kazao je predsjednik Samostalnog sindikata AMZ-a Rašid Fetić.
Nesigurnost u vezi s prisustvom predstavnika kompanije na sastanku postoji, budući da sindikati nisu bili u kontaktu s njima.
Čitaj više
Sindikat organizirao novi prosvjed radnika AMZ, sutra moguć sastanak u Vladi
Sindikat je tražio uvećanje primanja od 25 do 30 posto.
14.12.2023
Radnici AMZ prosvjeduju, uvjeti im nisu ispunjeni
"Arbitražom su bila obuhvaćena 562 radnika, koji su dolazili na posao", dodao je Fetić.
11.12.2023
Sindikat i radnici ArcelorMittala Zenica trpe pritiske, nema nove ponude
U AMZ-u je plaća 1.450 KM, ali 73 posto radnika prima plaću ispod tog prosjeka.
23.11.2023
"Ne vjerujem da bi sastanak bio zakazan bez pristanka svih strana. Mi ćemo ponoviti svoje stavove. U slučaju da se ne dogovorimo, u ponedjeljak nastavljamo naše proteste pred zgradom uprave", najavio je Fetić, koji je dodao kako preko vikenda neće protestovati jer su to neradni dani za zaposlene u Direkciji.
Sastanak je inicirao resorni ministar Vedran Lakić, a očekuje se prisustvo predstavnika uprave kompanije i sindikata. Sindikalci izražavaju nadu da će premijer Nermin Nikšić također prisustvovati sastanku, iako to još uvijek nije potvrđeno.
Na čelu sindikalne delegacije je predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH Selvedin Šatorović, uz prisustvo Fetića, te predstavnika Saveza samostalnih sindikata metalaca Zeničko-dobojskog kantona Kenana Mujkanovića.
Kompanija ArcelorMittal Zenica nije prihvatila Sindikatov zahtjev za povećanje ukupnih primanja za 25 do 30 posto. Posljednja ponuda koju su iznijeli sadržavala je jednokratnu isplatu radnicima u iznosu od dva posto godišnje plate, regres, povećanje naknade za topli obrok s pet na 7,5 KM, te isplatu "bajramluka" u iznosu od 100 KM. Ipak, ponuda nije uključivala povećanje plate, što je bio izričit zahtjev Sindikata, ali je otvorila mogućnost za isplatu bonusa varijabilnog dijela plate ako preduzeće bude iskazalo pozitivan poslovni bilans na kraju ove kalendarske godine.
U periodu trajanja štrajka rade departmenti Energetika i Koksara, sa ukupno 562 radnika, koliko je naloženo arbitražom o obaveznim poslovima, dok radnici koji su u štrajku svakodnevno dolaze na posao i sjede na svojim radnim mjestima.