Podrška svih sindikalnih organizacija radnicima i Sindikatu kompanije ArcelorMittal Zenica (AMZ) je neupitna, rekao je na današnjoj tiskovnoj konferenciji predsjednik Sindikata AMZ-a Rašid Fetić. Kako je naveo, radnici i sindikat od stupanja u štrajk trpe pritiske menadžmenta te kompanije da prekinu štrajk.
U protekla četiri dana nisu dobili nijednu ponudu za prekid štrajka, dodao je Fetić. Radnici su stupili u štrajk zbog činjenice da s menadžmentom nisu uspjeli postići dogovor o uvjetima za potpis novog pojedinačnog kolektivnog ugovora za tu kompaniju, koji je istekao 31. svibnja. Sindikat je tražio uvećanje primanja u iznosu od 25 do 30 posto.
"Sve su veće prijetnje prema Sindikatu, kako ćemo biti krivi za sve probleme koji nastanu za vrijeme štrajka", rekao je Fetić. "Kao što znate, kompanija je zaustavila, prije od nas, na nekih 10-ak dana pogone - sve osim Koksare i Energetike."
Čitaj više
ArcelorMittal Zenica do daljnjeg obustavlja proizvodnju čelika
Troškovi željezničkog transporta također su porasli za 25 posto od 2021. godine.
16.11.2023
Radnici ArcelorMittala ipak stupaju u generalni štrajk
Radnici smatraju kako je nova ponuda menadžmenta sramna.
19.11.2023
Obustava proizvodnje u ArcelorMittalu veliki udar za ŽRS
ArcelorMittal učestvuje u ukupnom prihodu ŽRS sa 42 odsto.
20.11.2023
"Koristim priliku da pozovem upravu kompanije da hitno stupi u pregovore sa sindikatom u vezi opravdanih zahtjeva radnika za povećanje plata i naknada i zaključenja novog kolektivnog ugovora", napisao je na svom Facebook nalogu premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić.
Dodao je da fantastične poslovne rezultate koje je kompanija ostvarila u prethodne dvije godine, ostvarila je prije svega zahvaljući vrijednim, požrtvovanim i lojalnim radnicima, koji rade u izuzetno teškim uslovima crne metalurgije.
"Stojim na raspolaganju da zajedno sa resornim ministarstvom budemo domaćini takvog zajedničkog sastanka", zaključio je.
ArcelorMittal Zenica (AMZ) se počela suočavati sa problemima u poslovanju još od sredine prošle godine, i to uslijed globalnih kretanja na tržištu čelika i sirovina. Od 2021. godine, cijena koksnog uglja porasla je za 300, cijena električne energije je porasla za 44, a cijena zemnog plina za 80 posto, navode iz ArcelorMittal Zenica.
Fetić je odbacio navode tvrtke kako je ugalj poskupio 300 posto. "Ugalj se kupuje najjeftiniji, samim time i najlošiji za koksovanje. Struja je, istina, poskupila 44 posto, ali samim time je i najjeftinija koju ima AMZ", rekao je Fetić.
Radnici se, dodao je, bukvalno pozivaju jedan po jedan kod upravnika da potpišu izjave da su protiv štrajka te da će im biti isplaćene plaće.
U svom priopćenju AMZ navodi da je minimalna satnica znatno viša od satnice propisane granskim kolektivnim ugovorom te da je u siječnju ove godine došlo do povećanja plaća od 16 posto.
U AMZ-u je plaća 1.450 KM, ali 73 posto radnika prima plaću ispod tog prosjeka, a više od 100 radnika u AMZ-u ima plaću ispod 1.000 KM, sa svim benefitima, ističe Fetić. Dodaje da Sindikat nije odgovoran za činjenicu da je smanjena isporuka toplote za grad Zenicu.
Predsjednik Sindikata ArcelorMittal Prijedor Dario Antonić podvukao je kako je sudbina tog rudnika, ali i kompanije Željeznice Republike Srpske, vezana za sudbinu AMZ-a. Samim stajanjem zeničke Željezare, došlo je do zastoja proizvodnje i u Rudniku Ljubija, odnosno ArcelorMittal Prijedor, a radnici su poslani kući te koriste godišnje odmore ili su na plaćenom dopustu.
Željeznice Republike Srpske (ŽRS) imaće velikih problema ukoliko se na duži period obustavi transport rude iz Omarske ka Zenici za kompaniju ArcelorMittal.
"Trenutno imamo oko 160 radnika koji su anagažovani na neodložnim poslovima - obezbjeđenja i održavanja te dovođenje pogona u stanje da mogu biti pokrenuti, ako se sve ovo završi u nekom razumnom vremenu", rekao je Antonić.
Samostalni Sindikat radnika kompanije ArcelorMittal Zenica, koji je prije nekoliko dana odbio posljednju ponudu menadžmenta za potpis novog kolektivnog ugovora, stupio je u štrajk u ponedjeljak 20. studenog. Oko 2.200 radnika traži novi kolektivni ugovor i veće plate za 25 posto.
Ministar saobraćaja i veza Republike Srpske Nedeljko Čubrilović rekao je da će, ukoliko ArcelorMittal obustavi transport rude na duži period iz Omarske ka Zenici, to zadati veliki udarac Željeznicama Republike Srpske, ali i ostaviti velike posljedice po ukupna privredna kretanja unutar RS.
"To je veliki problem za Željeznice, jer ArcelorMittal učestvuje u ukupnom prihodu tog javnog preduzeća sa 42 posto. To nije malo i to bi zaista bio veliki udarac", rekao je Čubrilović za Glas Srpske.
Predsjednik Samostalnog sindikata metalaca Zeničko-dobojskog kantona Kenan Mujkanović naveo je kako je AMZ, samo u protekle dvije godine, ostvario preko 260 milijuna KM dobiti te da je to dovoljno novca da se isplati plaća svim radnicima za četiri godine.
"Generalno, ovako se vraća pružena ruka i sve one stvari koje smo mi uradili prije nekoliko godina, kada smo vršili pritisak na zastupnike u Parlamentu FBiH i na Elektroprivredu BiH da se ne dozvoli poskupljenje struje za kompaniju AMZ, sa nadom da će to pomoći da se očuvaju radna mjesta - kako u Zenici, tako i u Prijedoru", istakao je predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH Selvedin Šatorović.
Radnicima je poručio kako su svi uz njih te da, ako bude trebalo, spremni su i fizički doći te zajedno s njima biti dio štrajka u AMZ-u.