Novi kolektivni ugovor je potpisan i 2.200 radnika Arcelor Mittala Zenica nastavljaju raditi. U narednim danima očekuje se pokretanje visoke peći te samim tim i proizvodnja u ovoj kompaniji.
Do povećanja plaća nije došlo no bonus od 2.520 KM će biti isplaćen kao i bajramluk od 100 KM. "Dobijamo veći topli obrok, sa 5 KM na 7,5 KM, retroaktivno od 1. lipnja", navodi Rašid Fetić, predsjednik Sindikata radnika Arcelor Mittala Zenica.
Nakon što su sedam mjeseci radnici Arcelor Mittala radili bez kolektivnog ugovora, dogovor o potpisivanju je postignut 26. dana generalnog štrajka. Time je, ističu iz sindikata, trasiran put i za ostale kompanije iz metalskog sektora, ali i pokazana važnost ozbiljnijeg odnosa svih struktura vlasti prema pravima radnika.
Čitaj više
Sindikat i radnici ArcelorMittala Zenica trpe pritiske, nema nove ponude
U AMZ-u je plaća 1.450 KM, ali 73 posto radnika prima plaću ispod tog prosjeka.
23.11.2023
ArcelorMittal Zenica do daljnjeg obustavlja proizvodnju čelika
Troškovi željezničkog transporta također su porasli za 25 posto od 2021. godine.
16.11.2023
Obustava proizvodnje u ArcelorMittalu veliki udar za ŽRS
ArcelorMittal učestvuje u ukupnom prihodu ŽRS sa 42 odsto.
20.11.2023
"Jedini način da se ti radnici zadrže je da se, prije svega, njihova materijalna prava iz radnog odnosa dovedu na onaj nivo kako i zaslužuju", ističe Kenan Mujkanović, predsjednik Sindikata metalaca ZDK-a.
Osim u ArcelorMittalu, u ovoj županiji kolektivni ugovori iz metalskog sektora potpisani su u tešanjskoj Pobjedi i Man Hummelu.
ArcelorMittal Zenica (AMZ) se počela suočavati sa problemima u poslovanju još od sredine prošle godine, i to uslijed globalnih kretanja na tržištu čelika i sirovina. Od 2021. godine, cijena koksnog uglja porasla je za 300, cijena električne energije je porasla za 44, a cijena zemnog plina za 80 posto, naveli su ranije iz ArcelorMittal Zenica.
"Cijena starog željeza, koja direktno utječe na integralnu proizvodnju čelika, kakva je u ArcelorMittalu Zenica, znatno je pala", dodali su. "Kao industrija koja je izrazito orijentirana na izvoz u balkanske zemlje, izazovni tržišni uvjeti doveli su do drastičnog pada potražnje, što direktno utječe na našu održivost."
To su ujedno i ključni razlozi zaustavljanja proizvodnog procesa u kompaniji, naveli su ranije iz AMZ. Troškovi željezničkog transporta također su porasli za 25 posto od 2021. godine.
"U istom periodu, sadržaj željeza u rudi iz rudnika koji opskrbljuju ArcelorMittal Zenica pao je sa 53 na 47 posto, što znači da se za istu proizvodnju čelika mora kupovati više rude", navode iz ArcelorMittal Zenica.
Izvijestili smo ranije da će Željeznice Republike Srpske (ŽRS) imati velikih problema ukoliko se na duži period obustavi transport rude iz Omarske ka Zenici za kompaniju ArcelorMittal.
Ministar saobraćaja i veza Republike Srpske Nedeljko Čubrilović rekao je da će, ukoliko ArcelorMittal obustavi transport rude na duži period iz Omarske ka Zenici, to zadati veliki udarac Željeznicama Republike Srpske, ali i ostaviti velike posljedice po ukupna privredna kretanja unutar RS.
"To je veliki problem za Željeznice, jer ArcelorMittal učestvuje u ukupnom prihodu tog javnog preduzeća sa 42 odsto. To nije malo i to bi zaista bio veliki udarac", rekao je Čubrilović za Glas Srpske.
On je istakao da se trenutno pokušavaju pronaći alternativna rješenja kada je riječ o ovom problemu.
ŽRS su 2022. godinu završile s neto gubitkom od 19,4 miliona maraka. Godinu dana ranije zabilježili su neto gubitak od 17,8 miliona maraka.