ArcelorMittal Zenica je privremeno obustavila proizvodnju, zbog loših uslova koji vladaju na tržištu čelika, priopćili su iz ove tvrtke za naš medij.
"Nakon pažljivog razmatranja i procjene svih raspoloživih opcija, 11. studenog 2023. godine smo privremeno obustavili rad svoje Visoke peći, nakon čega je sukcesivno obustavljena proizvodnja i u ostalim pogonima", priopćili su.
Proizvodnja u Valjaonicama obustavljena je 2. studenog 2023. ArcelorMittal Zenica namjerava nastaviti sa normalnim radom čim dođe do oporavka potražnje na nivou koji omogućava održivo poslovanje, dodali su.
Čitaj više
ArcelorMittal bilježi pad profita jer slabi potražnja na tržištu čelika
Njezin ogromni mlin u Ukrajini suočava se sa čestim prekidima rada otkako je Rusija izvršila invaziju na zemlju.
09.11.2023
Fady Jean Azzi novi izvršni direktor ArcelorMittala Zenica
Poslovanje kompanije ArcelorMittal u BiH je otežano.
15.09.2023
Otežan rad ArcelorMittala u BiH zbog poremećaja na tržištu čelika
Ležišta Ljubija spremno, ali bez obimnije eksploatacije
01.09.2023
ArcelorMittal SA bilježi pad profita u trećem tromjesečju zbog smanjenja cijena čelika na ključnim tržištima uslijed slabije potražnje.
Najveći proizvođač čelika na svijetu izvan Kine prijavio je pad profita od 28 posto u odnosu na prethodni kvartal, što je bolje od očekivanja analitičara. Marže i prodaja bili su smanjeni jer su proizvodni i građevinski sektori slabili.
Čelična industrija, kao pokazatelj globalnog gospodarstva, pati od smanjenja potražnje zbog restriktivne monetarne politike i slabog oporavka Kine nakon pandemije, što utječe na potrošnju sirovina. Peći diljem Europe, gdje ArcelorMittal ima veći dio svoje proizvodnje, isključene su, dok su konkurenti u posljednjim tjednima najavili smanjenje broja radnih mjesta.
Europsko tržište čelika trenutno je u padu, s trenutnim smanjenjem potrošnje čelika u EU koje je počelo u drugom kvartalu 2022., zbog sukoba u Ukrajini, neviđenog rasta cijena energije, troškova proizvodnje i inflacije, sve usred rastuće ekonomske neizvjesnosti.
Uslovi potražnje značajno su se pogoršali u drugoj polovini 2023. godine, a očekuje se da će se ovaj negativni ciklus nastaviti, vođen kontinuiranom ekonomskom neizvjesnošću koja je rezultat visoke inflacije, dodali su iz ArcelorMittal Zenica.
"ArcelorMittal Zenica se počela suočavati sa problemima u poslovanju još od sredine prošle godine, i to uslijed globalnih kretanja na tržištu čelika i sirovina", dodali su. "Od 2021. godine, cijena koksnog uglja porasla je za 300 posto, cijena električne energije je porasla za 44 posto, a cijena zemnog plina za 80 posto."
Troškovi željezničkog transporta također su porasli za 25 posto od 2021. godine.
"U istom periodu, sadržaj željeza u rudi iz rudnika koji opskrbljuju ArcelorMittal Zenica pao je sa 53 na 47 posto, što znači da se za istu proizvodnju čelika mora kupovati više rude", navode iz ArcelorMittal Zenica.
Osim toga, prodajne kvote na tržištu EU su ograničene, zbog zaštitnog režima koji je nametnula EU, i suočene su sa jeftinim uvozom čeličnih proizvoda iz Turske, proizvedenih putem elektrolučnih peći koje koriste staro željezo, dodali su.
Dodali su da su u posljednje tri godine plaće radnika su povećane za 32 posto zbog inflacije.
Svi ovi faktori zajedno direktno utječu na mogućnosti da ArcelorMittal Zenica konkurentno proizvodi čelik putem integralne proizvodnje, što dovodi do privremene pauze u proizvodnji, naveli su za naš medij. "To se naravno odrazilo i na našeg snabdjevača željeznom rudom, jer je ArcelorMittal Zenica zaustavila dopremu rude iz prijedorskih rudnika u periodu obustave proizvodnje."
Toplana Zenica radi na visokopećni i koksni plin koji su nus-proizvodi proizvodnog procesa ArcelorMittala Zenica. Postrojenje može raditi i na zemni plin.
Iz ArcelorMittal Zenica su priopćili da prihvatajući društvenu odgovornost, isporuka toplotne energije prema gradu neće biti obustavljena, a zemni plin će se koristiti kako bismo osigurali grijanje gradu tokom obustave proizvodnje u ArcelorMittal Zenica, uprkos dodatnim gubicima koji će iz toga proizaći.
Sigurnosna revizija
ArcelorMittal SA ima vlastite posebne poteškoće. Tvrtka će izgubiti svoje čeličane i rudnike u Kazahstanu nakon nesreće u kojoj je poginulo 46 ljudi. U međuvremenu, njezin ogromni mlin u Ukrajini suočava se sa čestim prekidima rada otkako je Rusija izvršila invaziju na zemlju.
Tvrtka pruža financijsku podršku obiteljima i kolegama poginulih u nesreći u ugljenokopu Kostenko u Kazahstanu. Također naručuje reviziju svojih sigurnosnih praksi od treće strane.
Čelični div još uvijek traži nove resurse drugdje. Natječe se za kupnju tvrtke United States Steel Corp., što bi bio najveći posao tvrtke od spajanja koje je stvorilo ArcelorMittal prije gotovo dva desetljeća.
Tvrtka je izvijestila o dobiti prije kamata, poreza, amortizacije i deprecijacije od 1,87 milijardi dolara u trećem tromjesečju.