Ukupni troškovi života četveročlane porodice u novembru ostali su nepromijenjeni u poređenju s oktobrom. Tako je ukupna potrošačka korpa prema proračunima Saveza samostalnih sindikata u Bosni i Hercegovini iznosila 2.954,80 KM, dok je mjesec ranije iznosila 2.955,10 KM.
Prema posljednjim podacima prosječna plata u FBiH iznosila je 1.260 KM što je dovoljno da se zadovolji tek 42,64 posto potreba prosječne četveročlane porodice. Oni koji primaju minimalnu platu od 596 KM mogu pokriti tek 20,17 posto potreba.
Najveći dio potrošačke korpe čini hrana 43,80 posto. Prema posljednjim podacima o inflaciji hrana je u oktobru u poređenju sa septembrom pojeftinila za 0,1 posto, ali je i dalje 4,9 posto viša u odnosu na oktobar prošle godine.
Mihael Blažeković, analitičar makroekonomije i tržišta kapitala Bloomberg Adrije kaže da je za kretanje inflacije u BiH i dalje ključna cijena hrane ''gdje vrijedi spomenuti da je inflacija hrane usporila na nivo ispod pet posto (4,9 posto listopad 2023.) prvi put nakon dvije uzastopne godine visokog rasta, zahvaljujući padu cijena globalnih agri sirovina, ali i rješavanju problema globalnih lanaca nabave''.
Globalne cijene hrane u novembru su ostale na istom nivou kao i u oktobru, dok su u poređenju s istim mjesecom prošle godine niže za 10,7 posto. FAO indeks cijena hrane (FFPI) iznosio je u novembru 2023. u prosjeku 120,4 boda, nepromijenjen u odnosu na revidirani nivo iz oktobra, budući da su porasti indeksa cijena biljnih ulja, mliječnih proizvoda i šećera uravnotežili pad cijena žitarica i mesa.
S obzirom da se veći dio potreba za hranom u BiH zadovoljava uvozom, prema analitičarima Bloomberg Intelligencea evropski proizvođači hrane u narednom periodu neće moći računati na dizanje cijena.
Analitičari Bloomberg Intelligencea navode da kompanijama neće biti lako, s obzirom na to da je povjerenje potrošača i dalje krhko, a rast cijena neće biti razmatran.
"Čini se da su se kamatne stope stabilizirale, ali prijetnja veće nezaposlenosti naglašava potrebu za pristupačnom hranom i zahtijeva proširene promocije", navode Duncan Fox i Ignacio Canals Polo, analitičari Bloomberg Intelligencea.
Analitičari navode da su cijene inputa evropskih proizvođača hrane brzo pale od vrhunca u oktobru 2022. do polovice nivoa inflacije ulaznih troškova uzrokovane vremenskim fenomenom La Niño prije rata između Rusije i Ukrajine. To sugerira da je ovogodišnja žetva bila dobra i da su svi dugotrajni problemi u lancu snabdijevanja riješeni.
"To bi moglo staviti pritisak na proizvođače hrane da smanje cijene, s trgovcima koji žele pružiti vrijednost potrošačima, ali smanjenje utvrđenih cijena vjerovatno nije opcija jer su nedavna povećanja došla nakon gotovo decenije minimalnih cijena", navode analitičari.