Republika Srpska pregovara s Rusijom o dugoročnom ugovoru za uvoz plina. Premijer Republike Srpske Radovan Višković izjavio je kako se nada da će potpisati dugoročni ugovor o uvozu plina iz Rusije do kraja godine.
Višković tvrdi da će cijena plina biti vrlo povoljna, ali nije pružio detalje. "Razgovarali smo s predstavnicima Zarubežnefta o njihovim namjerama za daljnji razvoj i proširenje kapaciteta u Modriči i Brodu, na njihovim benzinskim postajama, kao i njihovim budućim investicijskim ciklusima povezanim s izgradnjom plinskih elektrana", dodao je Višković.
Također je istaknuo da je Rusija odlučila provesti planove za izgradnju dviju elektrana na plin putem investicija vrijednih ukupno 1,5 milijardi eura, unatoč pritiscima državnih vlasti Bosne i Hercegovine. Planovi za izgradnju elektrana već su godinama na stolu, ali se ne mogu pokrenuti bez odobrenja državne razine.
Prema trenutno predstavljenom Nacionalnom planu za energiju i klimu (NECP) Bosne i Hercegovine, BiH je prihvatila smanjenje emisije plinova s efektom staklene bašte na 15,65 MtCO2 te da udio obnovljivih izvora energije (OIE) bude 63,62 posto.
No, neće biti izgradnje Bloka 7 u Tuzli, dodao je Admir Softić, pomoćnik ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH. "Neće biti ni proizvodnje električne energije iz plina, a do 2030. je planirana izgradnja Južne interkonekcije i Nove istočne interkonekcije."
Dosadašnja suradnja Republike Srpske i Rusije uvijek se zasnivala na međusobnom uvažavanju i zdravom odnosu i da je siguran da će tako ostati, što potvrđuju i njegovi sastanci koje je imao tokom radne posjete u Moskvi, dodao je.
"Najbolji primjer našeg strateškog partnerstva jeste naše međusobno povjerenje", rekao je Višković u intervjuu za Rusku gazetu. "U Moskvi sam više puta pomenuo da je Rusija održala stabilnu cijenu plina za naše potrošače u vremenu nekontroliranih tržišnih cijena, kao i odlučnost da Republika Srpska ne dozvoli da BiH uvede sankcije Rusiji."
Na istoku sunce izlazi
On je istakao da je jedan od glavnih ciljeva RS i ono što čini suštinu njenog odnosa s Rusijom njena snaga da se odupre nasrtajima i pritiscima koji za cilj imaju uvođenje sankcija Moskvi. "Republika Srpska nikada neće dozvoliti da BiH uvede sankcije Rusiji", rekao je Višković.
On je ukazao na to da politika uslovljavanja i sankcija predstavlja najveći problem u realizaciji raznih bilateralnih rješenja, ali da se bez obzira na sve mora i dalje raditi na jačanju odnosa i nalaženju načina za realizaciju zajedničkih projekata.
Govoreći o perspektivama BRIKS-a i mogućnost ulaska BiH u ovu organizaciju, Višković je rekao da bi RS trebala ozbiljno razmotriti opciju pridruživanja BRIKS-u u svjetlu neprestanih i nejasnih uvjeta koje Brisel postavlja za članstvo u EU.
"Smatram da bi naša zemlja imala veće šanse za prijem u ovu ekonomsku platformu nego u EU, imajući u vidu izuzetne odnose koje već održavamo sa članicama BRIKS-a poput Kine i Rusije", rekao je Višković.
Višković je početkom listopada u Moskvi prisustvovao plenarnoj sjednici Šeste ruske nedjelje energetike, na kojoj su govorili predsjednik Rusije Vladimir Putin i predsjednik Vlade Iraka Mohamed al Sudani.
Osvrćući se na Putinov govor, Višković je rekao da ga ohrabruje činjenica da Rusija ne odustaje od saradnje sa Zapadnim Balkanom, što će potvrditi i sastanci u narednim danima koje će imati u Rusiji.
"Mogli smo čuti da Rusija smatra retrogradnom politiku uvođenja sankcija od Evropske unije i odustajanje od ruskih energenata, za koje je Rusija vrlo brzo našla druga tržišta", naveo je Višković.
Tada je ocijenio da je cijena plina za RS i FBiH uravnotežena te da je nerazumljivo slušati kritike i želju za uvođenjem sankcija Rusiji koje dolaze iz FBiH koja je duplo veći potrošač plina od RS.