Inflacija, praćena nedostatkom kupovne moći zbog niskih plata i penzija, i dalje je ključni problem za građane Republike Srpske, pokazalo je istraživanje javnog mnijenja.
Istraživanje je telefonski sprovela agencija Metrics u periodu od 18. do 24. septembra ove godine, na uzorku od 1.200 punoljetnih ispitanika na teritoriji Republike Srpske. Anketiran je jednak broj muškaraca i žena, prosječna starost ispitanika je 48 godina, a najveći dio ih ima srednji nivo obrazovanja (65 odsto). Najbrojnija kategorija ispitanika su zaposleni u privatnom sektoru (32 odsto), penzioneri (24 odsto) i nezaposleni (19 odsto).
Gotovo trećina ispitanika vidi inflaciju kao najveći problem za život u Republici Srpskoj, dok 21 odsto njih navodi nivo plata i penzija kao vodeći problem. Slijedi korupcija sa 20 odsto, te nezaposlenost i nedostatak prilika za posao sa 16 odsto.
Više: Inflacija u RS ponovno ubrzava, povrće i meso sve skuplji
"Ono što predstavlja promjenu u odnosu na ranija istraživanja jeste činjenica da su direktni ekonomski problemi znatno izraženiji od drugih, poput javne infrastrukture, obrazovanja i zdravstvene zaštite, te položaja RS u odnosima s FBiH i zapadnim zemljama. Svi ovi navedeni problemi okupiraju pažnju oko tri odsto stanovništva, pojedinačno", navode u Metricsu.
U odnosu na ranija istraživanja, dodaju u agenciji, primjetno je povećanje optimizma među stanovnicima.
Na pitanje "Da li smatrate da će Republika Srpska u narednih pet godina biti bolje mjesto za život nego što je to sada?" čak 49 odsto stanovništva ima pozitivan odgovor (21 odsto "sigurno da" i 28 odsto "vjerovatno da"), naspram 29 odsto onih koji smatraju da će biti lošije stanje od trenutnog.
"Tokom istraživanja sprovedenih u prethodne dvije godine, broj pesimističnih ispitanika je blago prednjačio u odnosu na optimistične. Ova promjena može se pripisati različitim unutrašnjim i vanjskim faktorima, od jenjavanja pandemije koronavirusa, preko manjeg medijskog fokusa na rat u Ukrajini, do usporavanja inflacije koja je obilježila 2022. godinu i početak 2023.", ističu u Agenciji.
Ko su prijatelji RS? Srbija, Rusija…
Stanovnici u RS, pored Srbije, kao prijatelje u najvećoj mjeri navode Rusku Federaciju (46 odsto onih koji su odgovorili). Pored Rusije, 15 odsto njih izabralo je i Mađarsku, dok jednak procenat i Kinu smatra prijateljem RS.
Sa osam odsto slijedi Crna Gora, zatim Grčka sa šest odsto, dok ostale ponuđene zemlje imaju ispod tri odsto.
Kada je riječ o saradnji s drugim zemljama, 33 odsto ispitanika daje primat ekonomskoj saradnji s drugim zemlja, dok tek sedam odsto smatra da je politička saradnja bitnija od ekonomske. Preko polovine, odnosno 53 odsto ispitanika, smatra da su podjednako važne i politička i ekonomska saradnja.
Informisanje
Na pitanje na koji način se najčešće informišu o dešavanjima, 47 odsto ispitanika navodi televiziju, koja u kontinuitetu drži primat. Međutim, smanjuje se razlika između televizije i internetskih portala, koji su primarni izvor informacija o društvenim zbivanjima za 34 odsto ispitanika.
Unutrašnja politika
Utisak o trenutnoj Vladi Republike Srpske predvođenoj premijerom Radovanom Viškovićem uglavnom je neutralan. Da je ovaj sastav Vlade isti kao i raniji smatra 35 odsto ispitanika. Podjednako, po 18 odsto, smatra da je ona bolja nego ranije i lošija nego ranije, dok 14 procentnih poena odlazi na ispitanike koji smatraju da je Vlada loša i treba rekonstrukciju.
"Imajući u vidu da se u javnom diskursu često spominje nedostatak novih lica u politici, pokušali smo da profilišemo idealnog kandidata za glasače".
Od 50 do 70 odsto ispitanika smatra da idealan kandidat treba da bude politički iskusan, visokoobrazovan i kulturan u nastupu. Potpuno novo lice na političkoj sceni želi 41 odsto ispitanih.
Na pitanje kojoj bi stranci povjerili glas u slučaju da se sutra održavaju izbori za Narodnu skupštinu Republike Srpske, najveći broj (38 odsto) odgovorilo je SNSD. U opozicionom bloku dolazi do preslagivanja, imajući u vidu da novoosnovani Narodni front Jelene Trivić bira devet odsto ispitanika, što ga pozicionira između SDS-a (10 odsto) i PDP-a (sedam odsto). Skoro 20 odsto ispitanika je neodlučno.
Agencija Metrics istraživanja vrši u kontinuitetu, a referentne vrijednosti za reprezentativnost uzorka određene su na osnovu zvaničnih podataka Republičkog zavoda za statistiku. Struktura uzorka je usklađena sa stanjem populacije.