Inflacija u Federaciji Bosne i Hercegovine ubrzala je u augustu uslijed rasta cijena goriva. U skladu s očekivanjima analitičara, američke Federalne rezerve napravile su pauzu u monetarnom stezanju. Javni dug BiH smanjio se i u drugom kvartalu ove godine, a u prvih osam mjeseci zabilježen je i pad vanjskotrgovinske razmjene BiH.
Ovo je 5 vijesti za početak dana:
Rast inflacije u FBiH
Nakon deset mjeseci uzastopnog godišnjeg pada i četiri uzastopna mjesečna pada, cijene u Federaciji Bosne i Hercegovine su porasle. Ovakav rast je bio i očekivan s obzirom na to da je u augustu porasla cijena nafte, te je i u odjeljku prijevoza zabilježen najveći rast cijena i to za 3,8 posto. Na mjesečnom nivou cijene su zabilježile rast od 0,9 posto, dok su na godišnjem nivou više za 3,6 posto.
Fed zadržao iste stope
Federalne rezerve Sjedinjenih Američkih Država su odlučile da kamatne stope ostave na dosadašnjim nivoima, što je bio i široko prihvaćeni konsenzus analitičara i ekonomista koji su predviđali kakvu odluku bi mogla donijeti centralna banka SAD-a. Referentna kamatna stopa, koja je u SAD-u definisana kao ciljani raspon stopa po kojim depozitne institucije preko noći pozajmljuju sredstva jedne drugima, ostala je nepromijenjena na opsegu od 5,25 do 5,5 odsto, što je najviši nivo od početka 2001. godine.
Smanjen javni dug BiH
Javni dug Bosne i Hercegovine na kraju drugog kvartala 2023. manji je za 28 miliona KM u poređenju s prvim kvartalom. Ukupni javni dug BiH tako je iznosio 12,67 milijardi KM, što je ekvivalentno 26,72 posto projiciranog bruto domaćeg proizvoda (BDP) za 2023., pokazali su podaci Ministarstva finansija i trezora BiH.
Smanjen obim vanjskotrgovinske razmjene BiH
Ukupna vanjskotrgovinska razmjena BiH pala je u periodu januar-august ove godine u odnosu na isti period lani uslijed pada izvoza u Evropsku uniju. Iz BiH je za osam mjeseci ove godine izvezena roba vrijednosti 11,27 milijardi KM, što je za 5,6 posto manje nego u istom razdoblju 2022. godine. Pao je i uvoz za 1,3 posto i iznosio je 18,28 milijardi KM. Tako je pokrivenost uvoza izvozom iznosila 61,4 posto, dok je vanjskotrgovinski robni deficit dostigao 7,56 milijardi KM.
Njemačka zabranjuje komponente Huaweija
Njemačko Ministarstvo unutrašnjih poslova planira da zabrani upotrebu ključnih komponenti kompanija Huawei Technologies Co. i ZTE Corp. u 5G mobilnoj mreži. Za uvođenje zabrane je razmatrano nekoliko rokova, uključujući i početak 2026. godine. Ministarstvo provodi istragu o tome koliko se njemačke mobilne mreže oslanjaju na kinesku tehnologiju kada je riječ o osnovnoj infrastrukturi, uzimajući u obzir da SAD pozivaju saveznike da smanje zavisnost od te opreme zbog tenzija u odnosima između dviju država.
Šta se još čitalo u srijedu:
Miraščić: FBiH ima novca, treba ga usmjeriti u kapitalne investicije
BiH najlošije rangirana među zemljama SEE po ekonomskim slobodama
Industrija automata će zadržati trend rasta uz oprezan optimizam
Zašto se RS zadužuje po duplo većim kamatama nego FBiH
Slijedi...
Pokretanje startupa i pretvaranje ideje u biznis nije lagan posao. Još je teže pronaći investitore koji će uložiti u vaš startup i koje ćete baš vi zadiviti pored stotina drugih. Kakve inovacije su razvili startupi u Beču i kako su privukli milionske investicije čitajte danas na našem portalu.
Donosimo i statističke podatke o građevinskoj aktivnosti bosanskohercegovačkih kompanija u inozemstvu.