SAD i njegovi saveznici u Grupi sedam sada očekuju da bi rat u Ukrajini mogao trajati godinama i ugrađuju tu mogućnost u svoje vojno i finansijsko planiranje.
Visoki dužnosnik iz jedne evropske zemlje članice G-7 rekao je da bi rat mogao potrajati čak šest ili sedam godina i da saveznici moraju finansijski planirati nastavak podrške Kijevu za tako dug sukob.
To je mnogo duže nego što su mnogi dužnosnici očekivali ranije ove godine, ali spor napredak u ukrajinskoj protuofenzivi posljednjih mjeseci ublažio je očekivanja.
Čelnici skupine, uključujući predsjednika Joea Bidena, uputili su tu poruku na Općoj skupštini UN-a ove sedmice u New Yorku, koristeći mjesto održavanja i navodeći njezina temeljna načela kao razlog za druge nacije da podrže Ukrajinu.
Dužnosnici G-7 raspravljali su o mračnijoj perspektivi na marginama sastanka i složili se da će sukob vjerovatno trajati godinama, rekao je novinarima u utorak visoki dužnosnik američkog State Departmenta. Dužnosnici su zatražili anonimnost jer je riječ o stvarima koje nisu javne.
''Moramo se suprotstaviti ovoj goloj agresiji danas i odvratiti druge potencijalne agresore sutra, SAD i njegovi saveznici i partneri nastavit će stajati uz hrabre ljude Ukrajine dok brane svoj suverenitet i teritorijalni integritet i svoju slobodu''.
SAD i Evropska unija ubrizgale su desetke milijardi dolara vojne i humanitarne pomoći Ukrajini kako bi joj pomogle u odbijanju ruske invazije, koja je sada u drugoj godini, izbjegavajući pritom direktnu akciju koja bi proširila obim sukoba.
Saveznici su osigurali oružje i obuku za ukrajinsku protuofenzivu, ali kijevske snage su se borile probiti ruske razrađene odbrambene linije. Vremena je sve manje pred jesenskim hladnim i kišnim vremenom koje će otežati vojne operacije.
''Ukrajinci su probili nekoliko slojeva odbrane'', rekao je načelnik Združenog stožera američkih oružanih snaga general Mark Milley. Govorio je zajedno s ministrom odbrane Lloydom Austinom nakon završetka sastanka Kontaktne skupine za odbranu Ukrajine u Njemačkoj.
Dugoročna pomoć Ukrajini uključivat će energetsku i infrastrukturnu pomoć i očekuje se da će ojačati ekonomiju zemlje kako bi odvratila Rusiju u budućnosti, rekao je američki dužnosnik.
Evropska unija je tokom ljeta najavila dodatni paket podrške od 50 milijardi eura za Ukrajinu koja će biti isporučena do 2027., što udvostručuje ukupne obveze EU-a. Njemačka, drugi najveći podupiratelj Ukrajine u borbi nakon SAD-a, obećala je osigurati pet milijardi eura godišnje u tom razdoblju.
U SAD-u, Biden traži 24 milijarde dolara podrške za Ukrajinu za fiskalnu godinu koja počinje 1. oktobra, ali protivljenje nastavku potrošnje nailazi na sve veću podršku u Kongresu.
Ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelenskiy jedan je od čelnika u New Yorku ove sedmice, gdje će nastojati okupiti nacije u ratnim naporima. To uključuje sastanak zakazan za srijedu s brazilskim predsjednikom Luizom Inaciom Lula da Silvom, istaknutim vođom takozvanog globalnog juga koji je do sada odbijao birati strane.
Glavni sekretar UN-a Antonio Guterres nazvao je u utorak rusku invaziju kršenjem povelje UN-a i međunarodnog prava. ''Zanemarivanje globalnih ugovora i konvencija sve nas čini manje sigurnima'', rekao je. ''A trovanje globalne diplomacije opstruira napredak u cijelosti".