Započnite svoje jutro uz pet ključnih informacija koje će oblikovati vaš dan. Evropska centralna banka (ECB) podigla kamatne stope na rekordne nivoe, a Vlada Republike Srpske hitno osniva Fond solidarnosti. Razmatra se nedostatak digitalnih banaka u BiH. Zaposlenost u zemlji bilježi rast, a potreba za Zakonom o digitalnoj imovini postaje sve izraženija.
Ostanite informisani i pripremljeni za najnovije događaje i promjene koje oblikuju našu svakodnevnicu.
ECB digla kamatne stope na rekordne nivoe
Evropska centralna banka (ECB) donijela je odluku o povećanju kamatnih stopa na rekordne nivoe u cilju suzbijanja inflacije u eurozoni. Iako je rast cijena usporio, bazna inflacija ostaje uporna. Ovo je deseti put da ECB povećava kamatne stope, dostižući nivo koji nije viđen od osnivanja eurozone.
Vlada RS hitno osniva Fond solidarnosti
Vlada Republike Srpske je danas usvojila Prijedlog zakona o Fondu solidarnosti Republike Srpske, koji će biti upućen Narodnoj skupštini Republike Srpske radi hitnog usvajanja. Osnovni cilj ovog zakona je stvaranje zakonskog okvira za pružanje pomoći civilnom i privrednom sektoru u određenim situacijama, kako bi se nadoknadila šteta ili pružila direktna podrška.
Zašto u BiH još uvijek nemamo neobanke?
U posljednjih nekoliko godina otvaranje digitalnih banaka koje operišu u više država postaje sve popularnije. Ove banke pružaju brz pristup putem pametnih telefona i omogućavaju otvaranje besplatnih bankovnih računa u manje od 10 minuta. Međutim, u Bosni i Hercegovini još uvijek nema ovog tipa banaka, što predstavlja propuštanje prilika za konkurenciju klasičnim bankama.
Zaposlenost u BiH raste
U drugom kvartalu ove godine, broj zaposlenih u državi bilježi blagi rast, dok se istovremeno smanjuje broj nezaposlenih i osoba izvan radne snage. Stopa zaposlenosti u BiH iznosi 41,2 posto, dok stopa nezaposlenosti iznosi 13,1 posto. Muškarci čine 61 posto radne snage, dok su žene prisutne 39 posto.
BiH je neophodan Zakon o digitalnoj imovini
Bosna i Hercegovina zaostaje u regulaciji kriptovaluta u poređenju sa susjednim zemljama koje imaju razvijene kriptovalutne zajednice. Republika Srpska je iskoračila u donošenju regulative za kriptovalute, dok Federacija BiH zaostaje.
Slijedi..
Donosimo vam pregled ove sedmice i teme koje vas očekuju naredne.