Procjenjuje se da žene u Japanu gube oko 111 bilijuna jena (761 milijardu dolara) plaće za kućanske poslove koje obavljaju besplatno. Ta je brojka čini otprilike petinu vrijednosti gospodarstva zemlje.
Ukupan iznos neplaćenih kućanskih poslova koje obavljaju muškarci iznosi 32 bilijuna jena, odnosno tek trećinu iznosa neplaćenog posla kojeg obavljaju žene, pokazuje izvješće kabineta japanske vlade. Te brojke jasno ukazuju na jaz koji postoji između plaća žena i muškaraca u trećoj ekonomiji svijeta i stavljaju u fokus količinu obavljenog neplaćenog rada.
U izvješću se vrijednost neplaćenog rada izračunava na temelju utrošenog vremena, pomnoženog s prosječnom plaćom za oba spola i prema dobi.
Dok premijer Fumio Kishida traži način da pravednije raspodijeli plaće u skladu sa svojim političkim programom "novog kapitalizma", količina neplaćenog rada naglašava rodnu podjelu koja i dalje postoji zemlji. Ekonomisti ističu da su niža primanja žena jedan od najvećih uzroka stagnacije rasta plaća u zemlji u posljednja dva desetljeća.
Kanako Katsumata, majka dvoje djece koja živi u gradu Fujisawa u blizini Yokohame, jedna je od žena koje odrađuju većinu kućanskih poslova i brige o djeci u obitelji.
"Na neki način prihvaćeno je pravilo da su žene uglavnom zadužene za kućanske poslove", kaže Katsumata, koja je trenutno na porodiljnom dopustu, a inače radi kao odgojiteljica u vrtiću. Kaže da joj je suprug počeo više pomagati kad su dobili drugo dijete, no japanska kultura još uvijek ima duboko ukorijenjeno uvjerenje da bi majka trebala obavljati kućanske poslove.
Prosječan čovjek u Japanu provede u prosjeku 41 minutu dnevno na neplaćenom poslu, prema Organizaciji za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD), što je najniža brojka među 30 zemalja koje grupa prati.
Ova niska brojka također je dovela do toga da Japan ima četvrti najveći jaz u OECD-u, pri čemu žene u ovoj zemlji rade dodatna tri sata besplatno. Najmanje razlike imaju Švedska, Danska i Norveška, pri čemu je vremenska razlika u sve tri zemlje manja od sat vremena dnevno.
Ipak, žene diljem svijeta rade daleko više neplaćenog posla od muškaraca. U Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) žene godišnje gube oko 627 milijardi dolara samo za brigu o djeci i drugim članovima obitelji.
Kad bi se vrijednost neplaćenog posla koji žene obavljaju dodala prosječnim plaćama, razlika u plaćama između spolova bi gotovo nestala, kaže Naoko Kuga, viša istraživačica na NLI Research Institute. Za žene bi taj iznos bio oko dva milijuna jena po osobi.
Prema podacima izračunatim uzimajući u obzir dob, u skupini žena koje odgajaju djecu od 20 do 44 godine, ako se uračuna i neplaćeni rad, plaća je viša od plaće muškaraca. Za one u dobi od 45 do 59 godina, teoretske plaće muškaraca ostaju veće uglavnom zato što je vjerojatnije da će muškarci u toj dobi biti više plaćeni na redovnim poslovima nego žene, budući da zauzimaju više vodećih pozicija u zemlji.
Reiko Yamamoto radi puno radno vrijeme kao fizioterapeut i istovremeno se brine za četvero djece. Yamamoto, koja živi u Ebini, također u blizini Yokohame u prefekturi Konagawa, kaže da ima ispunjen život, ali joj je plaća mala. Čak i kad bi svojoj zaradi dodala vrijednost neplaćenog rada koji obavlja, ne bi mogla dostići plaću svog supruga, kaže.
"Realno gledajući, još uvijek radim dovoljno da opravdam plaću koja bi bila 30 posto veća od muževe."
Broj kućanstava s dvojnim primateljima u Japanu porastao je na 12,6 milijuna posljednjih godina, dvostruko više od broja kućanstava s jednim primateljima u kojima su muškarci glavni hranitelji. Međutim, broj sati koje žene potroše na kućanske poslove i dalje je četiri puta veći od vremena koje potroše muškarci.