Prosječne plate u Bosni i Hercegovini prestigle su inflaciju, a plate i radnici nezaobilazna su tema Bloomberg Adrije. Tako se u poslovnom svijetu sve češće čuje izraz – scrum master. A da bi nam svima život bio lakši, s platama ili bez njih, cijena gasa u Federaciji BiH niža je za skoro osam posto.
Zašto je uloga scrum mastera sve važnija u poslovnom svijetu
Sve veći naglasak u poslovnom svijetu stavlja se na agilan pristup razvoju softvera, a jedna od ključnih figura u tom kontekstu je scrum master, čija pozicija postaje sve traženija i kompanijama je sve više prepoznatljiva. Ova vitalna pozicija igra važnu ulogu u osiguravanju uspješne primjene scrum metodologije, uklanjanju prepreka na koje nailazi tim, te poboljšanju timskog rada. Takoreći, ona je most između tima, klijenta i uspješnog razvoja softvera.
Plate prestigle inflaciju
Prosječne plate u BiH rasle su u maju ove godine za 8,2 posto u odnosu na maj prošle godine, čime su prestigle godišnju inflaciju. Prosječna mjesečna isplaćena neto plata po zaposlenom u BiH za maj 2023. godine iznosila je 1.275 KM i nominalno je veća za 2,7 posto, a realno za 2,9 posto u odnosu na april ove godine.
Cijena gasa u FBiH od 1. jula niža za skoro osam posto
Vlada Federacije BiH (FBiH) dala je, na prijedlog Federalnog ministarstva trgovine, saglasnost na veleprodajnu cijenu prirodnog gasa za distributivna privredna društva na području FBiH koja će od 1. jula biti niža za skoro osam posto.
RiTE Ugljevik
Traži se rješenje kako će termoelektrana (TE) Ugljevik platiti odštetu od 67 miliona eura (131 milion KM) Elektrogospodarstvu Slovenije nakon što je Arbitražno vijeće u Beogradu presudilo u korist Slovenaca. Riječ je o pravosnažnoj presudi donesenoj po tužbi Slovenaca za neisporučenu struju počev od 12. juna 2011. godine pa do donošenja odluke. Slovenci su pokrenuli dva spora protiv Rudnika i termoelektrane (RiTE) Ugljevik i BiH tražeći ogromnu odštetu po osnovu prijeratnih ulaganja u termoelektranu.
Posljedice po bh. ekonomiju
Centralna banka BiH procjenjuje da inflatorni pritisci slabe, no ekonomska aktivnost u prvoj polovini 2023. nastavlja usporavati rast. Ovaj pad cijena i smanjenje inflacije donose različite reakcije ekonomskih stručnjaka, poput ekonomiste Draška Aćimovića, koji upozorava na disbalans u pasivnim kamatnim stopama između Bosne i Hercegovine i banaka u Evropskoj uniji (EU), gdje bh. banke drže svoja sredstva. Pitanje koje se postavlja je može li se taj disbalans izbjeći te kakve bi bile posljedice po bh. ekonomiju.
Slijedi...
Danas ćete na našem portalu čitati i dva teksta iz našeg Businessweeka.