Milenijalci i pojedini pripadnici generacije Z u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) se bore da postanu finansijski nezavisni.
Samo 28 odsto milenijalaca (od 27 do 42 godine) i generacije Z (od 18 do 26 godina) kaže da se uopšte ne oslanja na svoje roditelje za finansijsku podršku, pokazalo je nedavno istraživanje analitičke agencije Experian. Više od polovine je reklo da "donekle ili mnogo" zavise od svojih porodica zbog novca.
U isto vrijeme, dve trećine mladih potrošača se osjeća neprijatno da zamoli roditelje za finansijsku pomoć, pri čemu među milenijalcima takvo mišljenje dijeli čak 70 odsto njih, pokazalo je istraživanje.
Rastući troškovi stanovanja, dug studentskih kredita i nestabilna privreda otežavaju mladim Amerikancima da se vrate na noge. Važni finansijski poduhvati, kao što su selidba i kupovina sopstvenog doma, za mnoge se čine sve nedostižnijima, naročito jer inflacija podiže cijene svakodnevnih potrepština.
Razvijanje zdravih navika potrošnje predstavlja problem za mnoge, zaključuje se u istraživanju Experiana. Oko 57 odsto milenijalaca i generacije Z u studiji je priznalo da im je teško da kažu ne impulsivnoj kupovini. A više od 60 odsto je reklo da bi radije sada potrošilo novac na razna životna iskustva nego štedjelo za penziju.
Neki od ovih mladih ljudi takođe smatraju da im roditelji nisu bili dobri uzori za donošenje pametnih finansijskih odluka. Više od 40 odsto je reklo da njihovi roditelji imaju loše navike trošenja ili su ih imali u prošlosti. Otprilike trećina je rekla da ih roditelji nisu učili o ličnim finansijama, a 16 odsto je reklo da su njihovi roditelji u potpunosti izbjegavali da pričaju o novcu.