Prethodnu sedmicu obilježila su iščekivanja daljih dešavanja nakon turbulentnog vikenda u Rusiji te analiziranje kako je pobuna uticala na različita tržišta. U fokusu su bile i poruke zvaničnika Federalnih rezervi (Fed) i Evropske centralne banke (ECB) u vezi sa daljim kretanjem kamatnih stopa. Inflacija u Bosni i Hercegovini (BiH) usporava, turizam raste, projekti gasovoda stagniraju, ali zainteresovanost za kriptovalute raste dok trgovci električnom energijom profitiraju.
Rusija i tržište sirovina
U ponedjeljak smo vam donijeli novu analizu tržišta sirovina koju je uradio naš Analitički tim i koja je pokazala da će cijene sirovina u 2023. nastaviti da usporavaju, na šta će uticati visoke kamatne stope i pad potražnje. Cijelu analizu, koja pokazuje i da je Kina ključni igrač na tržištu sirovina, možete preuzeti OVDJE.
Od nafte i zlata do dionica i valuta, globalna tržišta su pokazala relativnu smirenost u ponedjeljak nakon geopolitičkog šoka koji je doveo u pitanje vladavinu Vladimira Putina u Rusiji. Nakon pobune, rublja je bila na najnižem nivou u posljednjih 15 mjeseci. Analizirano je i koje su Putinove najveće greške u Wagnerovoj pobuni. Dok je Prigožin tvrdio da nije planirao puč, Putin ga je optuživao za podsticanje podjela tvrdeći da je spriječen građanski rat. Epilog je da nema istrage protiv Prigožina, kao i da mnogi, pa i Scholz vide pukotine u Putinovoj moći.
Sirovinama smo se bavili i u nastavku sedmice u tekstu „Zlato dominira, dok se platina i paladijum susreću s izazovima“. Iako bi svi rudari plemenitih metala imali koristi od zaokreta Fed-a, analitičari Bloomberg Intelligencea (BI) vjeruju da zlato nudi veću zaštitu u odnosu na metale platinske skupine (PGM) u slučaju evropske recesije - ključne regije potražnje za platinom.
Domaći turizam, kripto, inflacija, IT...
Što se tiče BiH, podaci su pokazali da je godišnja inflacija u BiH u maju iznosila 6,5 odsto te da je zabilježen mjesečni pad cijena.
Zainteresovanost za kriptovalute ne jenjava među domaćim kompanijama i izdata je četvrta po redu dozvola za organizovanje usluga povezanih s virtuelnim valutama.
Dok politika još uvijek koči realizaciju projekta južne interkonekcije gasovoda, turizam ide uzlaznom putanjom. Dolazak turista u Sarajevo približava se pretpandemijskim rekordima, a turisti iz Južne Koreje se nakon pandemije vraćaju u Republiku Srpsku.
Domaća IT industrija pokazala je otpornost prkoseći globalnoj krizi, i dalje zapošljava više osoba nego što otpušta, dok se LGBTIQ radnici u BiH i dalje bore za jednakost i zaštitu prava.
Zagađenje vazduha iz termoelektrana na ugalj na Zapadnom Balkanu povećalo se tokom 2022. u odnosu na 2021. godinu, i to za sve tri regulisane zagađujuće materije - sumpor dioksid, PM čestice i azotne okside.
Kompanija Adratic Metals uložila je oko 189 miliona dolara u projekt iskopavanja srebra, cinka i olova u Varešu i očekuje da će do kraja 2024. godine otplatiti investiciju. S druge strane, trgovci električnom energijom ne ulažu mnogo, a ostvaruju izuzetan profiti. Od ukupno 13 kompanija u FBiH koje ostvaruju prihode od trgovine električnom energijom, devet ih je imalo profit, a najviše su zaradile kompanije koje su u vlasništvu Slovenaca, Švajcaraca i Austrijanaca.
Za kraj sedmice donosimo vam opinion Elme Slabić, studentice Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, koja je pisala o generaciji Z. Naime, statistike Svjetskog ekonomskog foruma za 2023. godinu daju uvid u promjene tržišta rada predvođene generacijom Z, koje su više nego izdašne, dok prilagođavanje organizacija ovoj generaciji više nije samo opcija.
Iz najnovijeg izdanja Bloomberg Businessweek Adria donosimo vam tekst o tome kako će najjače zemlje u regiji izbjeći stagnaciju.
Fed, ECB i inflacija u eurozoni
Što se tiče daljih monetarnih stezanja, predsjednik Fed-a Jerome Powell je nagovijestio da bi potencijalno mogli da povećaju kamatne stope u julu i septembru, a i ECB vjerovatno neće moći uskoro da proglasi kraj svog istorijskog ciklusa povećanja kamatnih stopa, rekla je predsjednica ECB-a Christine Lagarde.
Nakon što su Grci Kiriakosu Micotakisu povjerili još jedan premijerski mandat, on je obećao dizanje minimalne zarade u Grčkoj sa 780 na 950 evra. Godišnja inflacija u Italiji je 6,7 odsto, a u Španiji ispod dva odsto. Analitičari za čitavu eurozonu očekuju da inflacija nastavi padati sa 6,1 odsto u maju na 5,6 odsto u junu, no temeljna bi inflacija mogla narasti s 5,3 na 5,5 odsto.