Evropa je prošle godine imala najtoplije ljeto u istoriji, što je uzrokovalo hiljade smrtnih slučajeva, toplotne talase i ekstremne vremenske prilike.
Kontinent se 2022. zagrijao na 2,3 stepena iznad predindustrijskog prosjeka, navodi se u zajedničkom izvještaju Svjetske meteorološke organizacije (WMO) i Službe za klimatske promjene Copernicus Evropske unije. Temperature površine mora dostigle su rekordne vrijednosti, a također je došlo i do topljenja glečera bez presedana, navode agencije. Ukupne klimatske i vremenske opasnosti dovele su do 16.365 smrtnih slučajeva, uglavnom zbog toplotnih talasa, i prouzrokovale štetu od dvije milijarde dolara, uglavnom povezanih s poplavama i olujama.
"Ljeto je bilo najtoplije zabilježeno do sada: visoke temperature su pogoršale teške i široko rasprostranjene uslove suše, podstakle nasilne šumske požare koji su doveli do drugog najvećeg zapaljenog područja u istoriji i doveli do hiljada smrtnih slučajeva povezanih s toplotom", rekao je Petteri Taalas, generalni sekretar WMO.
Izvještaj dolazi pošto naučnici već kažu da postoji velika šansa da bi 2023. mogla biti najtoplija godina na svijetu.
Evropa je kontinent koji se zagrijava najbrže na svijetu, kažu autori izvještaja. Suočava se s pritiskom na svoju energetsku i transportnu infrastrukturu, kao i zdravstvene sisteme zbog ekstremnih vremenskih prilika koje su pogoršane klimatskim promjenama. Prošle godine je toplotni talas donio rekordno visoke temperature u više evropskih zemalja. Poplave su bile i u Italiji, Portugalu i Grčkoj.
"Ovo mjerenje klimatskih promjena od 2,3 stepena u Evropi je šokantna vijest", rekao je William Collins, profesor klimatskih procesa na britanskom Univerzitetu Reding. "Tradicionalno fokusiranje na globalne temperature ima tendenciju da previdi činjenicu da se u Evropi stopa zagrijavanja može približiti dvostrukom globalnom prosjeku."
Za nekoliko zemalja, uključujući Njemačku, Španiju i Ujedinjeno Kraljevstvo, 2022. godina je bila najtoplija u istoriji, a ukupna godišnja prosječna temperatura bila je između druge i četvrte najviše zabilježene, u zavisnosti od korištene metrike. Kiša i snijeg bili su ispod prosjeka na većem dijelu kontinenta. Bila je to četvrta sušna godina zaredom za Španiju i Portugal, a treća zaredom za Alpe i Pirineje, navodi se u izvještaju.
Ono što daje nadu jeste da je prošla godina takođe bila prva u kojoj su vjetar i solarna energija proizveli više električne energije nego prirodni gas u EU, proizvodeći 22,3 odsto u poređenju sa 20 odsto iz gasa, prema analizi energetskog think tanka Ember. Ovo je djelimično posljedica velikog povećanja kapaciteta solarne energije.