Vikend iza nas obilježila je odluka Borisa Johnsona da napusti parlament ocijenivši da poslanici koji istražuju njegovo ponašanje ignorišu priznate standarde prava i napadajući politiku aktuelnog premijera Rishija Sunaka. Johnsonova ostavka će pokrenuti izbore koji će biti izazovni za Sunaka jer je to mjesto, koje vladajuća Konzervativna partija drži od 2019. godine, dobijeno s relativno malom većinom glasova, oko 7.000. Njegov odlazak ponovo pokreće svađu između njih dvojice, koja je tinjala otkako je Sunak podnio ostavku na mjesto kancelara finansija u znak protesta protiv Johnsonovog vodstva prošle godine. Taj potez je ubrzao Johnsonov odlazak s mjesta premijera.
Ovo je 5 vijesti za početak dana:
Fed pravi pauzu u pooštravanju monetarne politike
Očekuje se da će Savezni odbor za otvoreno tržište u srijedu zadržati svoju referentnu kamatnu stopu u rasponu od pet do 5,25 posto, označavajući prvu pauzu nakon 10 uzastopnih povećanja od marta prošle godine. Nasuprot tome, tržišta procjenjuju mogućnost povećanja za četvrtinu boda u julu, nakon čega slijedi smanjenje slične veličine do decembra.
SAD proširio zabranu uvoza iz Xinjianga
Sjedinjene Američke Države su proširile zabranu uvoza iz kineske regije Xinjiang, stavljajući još dvije kompanije na svoj takozvani entitetski popis, prvi dodaci otkako je prije godinu na snagu stupio zakon koji cilja na prisilni rad u tom području. Kompanija za ispis i obradu slika Ninestar Corp. i osam njenih podružnica, kao i Xinjiang Zhongtai Chemical Co. Ltd., dodane su na popis "zbog saradnje s vladom Xinjianga na regrutiranju, transportu, transferu, skrivanju ili primanju na prisilni rad" uključujući Ujgure i druge etničke manjine.
Evropa zabrinuta zbog Tunisa
Nedjeljno zajedničko putovanje italijanske premijerke Giorgie Meloni, njenog nizozemskog kolege Marka Ruttea i predsjednice Evropske komisije Ursule von der Leyen u Tunis jedan je od dosad najjasnijih znakova evropske zabrinutosti za stanje te sjevernoafričke nacije. Cilj posjete je otklanjanje zastoja u vezi s paketom pomoći Međunarodnog monetarnog fonda i sprečavanje ekonomskog kolapsa za koji strahuju da bi potaknuo više migracija preko Sredozemlja. Tunis je prvobitno dogovorio sporazum s MMF-om vrijedan 1,9 milijardi dolara prošle godine, ali još nije dovršio opsežne reforme, uključujući potencijalno bolne rezove potrošnje, potrebne za potpisivanje.
Pala nezaposlenost u BiH
Broj nezaposlenih osoba u BiH u aprilu je zabilježio blagi pad u odnosu na mjesec ranije, dok je na godišnjem nivou taj procenat nešto značajniji. Tako je na kraju aprila u BiH posao tražilo 349.410 osoba, što je u odnosu na mart manje za 3.480 osoba, a u poređenju s istim periodom prošle godine manje za 16.456. Posebno je zabrinjavajuće što skoro 60 posto od ukupnog broja nezaposlenih čine žene.
Vrijeme radi protiv pčelara
Nestabilne vremenske prilike u BiH loše utiču i na oblast pčelarstva. Za pčelare je ovo izazovan period, ali ipak vjeruju da nije sve izgubljeno. Kišovito vrijeme posljednji mjesec loše je uticalo na prinose u pčelarstvu, koji su podbacili. Bagremova paša potpuno je izostala, a sljedeća paša bagremac nešto je malo popravila stanje. Iako, prema prognozama, stabilizacije vremena neće biti ni narednih desetak dana, pčelari ipak vjeruju da će prevazići i ovu situaciju.
Najčitanije tokom vikenda
Cijene kafe i slatkiša će i dalje ostati visoke
LinkedIn tvrdi da će vještine biti važnije od diploma na tržištu rada
Ako vas put vodi u Rim, ovo su luksuzni hoteli u kojima ćete uživati
Slijedi:
Kao i svakog ponedjeljka, danas vam donosimo novu analizu našeg analitičkog tima, a ovaj put su analizirali finansijsko tržište u regionu.
Danas donosimo i intervju s Nasihom Pozder, federalnom ministricom okoliša i turizma koja je govorila o stanju u oblasti turizma i zaštiti okoliša, izazovima s kojima se susreće te budućim planovima i projektima Ministarstva.