SAD je proširio zabranu uvoza iz kineske regije Xinjiang, stavljajući još dvije kompanije na svoj takozvani entitetski popis, prvi dodaci otkako je prije godinu dana na snagu stupio zakon koji cilja na prisilni rad u tom području.
Kompanija za ispis i obradu slika Ninestar Corp. i osam njenih podružnica, kao i Xinjiang Zhongtai Chemical Co. Ltd., dodani su na popis "zbog saradnje s vladom Xinjianga na regrutiranju, transportu, transferu, skrivanju ili primanju na prisilni rad" uključujući Ujgure i druge etničke manjine, stoji u saopćenju američkog ministarstva domovinske sigurnosti (DHS) u petak.
Time se lista proširuje na 22 kompanije, uključujući proizvođače solarnih materijala Xinjiang Daqo New Energy Co. i Hoshine Silicon Industry (Shanshan) Co., Ltd., kao i državnu kompaniju Xinjiang Production and Construction Corps.
''Ove radnje šalju jasnu poruku zajednici koja uvozi'', rekao je u intervjuu Robert Silvers, podsekretar DHS-a za strategiju, politiku i planove. ''Kompanije moraju poznavati svoj lanac snabdijevanja''.
Odnosi Kine i SAD-a
Taj će potez sigurno naljutiti Kinu, baš kada SAD nastoji popraviti sve lošije veze. Rečeno je da državni sekretar Antony Blinken planira službeni put u Kinu u nadolazećim sedmicama, što će možda uključiti i sastanak s predsjednikom Xi Jinpingom.
Ninestar i Zhongtai Chemical rekli su u nedjelju u odvojenim podnescima da razmatraju potencijalni učinak poteza SAD-a. Ninestar je rekao da je u skladu sa svim primjenjivim zakonima i propisima te da se pridržava međunarodnih standarda zaštite na radu, dok je Zhongtai Chemical rekao da ne očekuje veći uticaj na svoje poslovanje jer je izvoz činio samo 6,6 posto prihoda u 2022.
Kinesko Ministarstvo vanjskih poslova nije odmah odgovorilo na Bloombergove zahtjeve za komentare poslane izvan uobičajenog radnog vremena.
Ujgurski zakon o sprečavanju prisilnog rada, koji je stupio na snagu prošlog juna, zabranjuje uvezenu robu djelomično ili u cijelosti proizvedenu u kineskom Xinjiangu, osim ako kompanije ne dokažu da proizvodi nemaju veze s prisilnim radom.
Na popis bi moglo doći još kompanija
Na popis bi moglo biti dodano još kompanija, rekao je Silvers. "Postoji niz slučajeva", rekao je.
Kongres je jednoglasno usvojio zakon uz podršku radničkih sindikata i aktivista. Nastoji se izvršiti pritisak na Peking zbog navodnog pritvaranja manjina u Xinjiangu, autonomnoj regiji u sjeverozapadnoj Kini koja je dom milionima Ujgura.
Otprilike 1,3 milijarde dolara u pošiljkama podvrgnuto je posebnim inspekcijama od prošlog ljeta zbog naznaka da bi mogle biti proizvod prisilnog rada, rekao je Silvers.
Nikakva izuzeća nisu odobrena jer nijedan subjekt nije bio u mogućnosti pružiti jasne i uvjerljive dokaze da je roba oslobođena prisilnog rada, rekao je.
Kina je optužena za zatvaranje više od milion Ujgura posljednjih godina, te za prisiljavanje muslimanskih građana na prisilni rad, uključujući žetvu pamuka. Peking je u više navrata negirao da čini takvo kršenje ljudskih prava.
U izvještaju Centra za međunarodnu pravdu Helena Kennedy na Univerzitetu Sheffield Hallam u Velikoj Britaniji iz 2022. spominje se Xinjiang Zhongtai u državnom vlasništvu, rekavši da je prihvatio više od 5.000 radnika putem transfera koje sponzorira država, više od bilo koje kompanije koju su autori dokumentirali .