Francuski sindikati organiziraju nove štrajkove protiv reforme mirovinskog sustava koju provodi Emmanuel Macron, testirajući da li je predsjednik uspio prisvojiti veći dio zemlje da zaboravi politički štetnu borbu.
Očekuje se da će u utorak biti manje poremećaja u odnosu na prethodne proteste koji traju od siječnja. Željeznički operator SNCF planira voziti devet od deset vlakova, dok se normalan promet očekuje u pariškom podzemlju, prema prijevoznoj tvrtki RATP. Neke škole bi mogle biti zatvorene.
Najveći utjecaj na promet će se vjerojatno osjetiti na letovima. Direkcija generalne civilne avijacije (DGAC) zatražila je od prijevoznika da smanje trećinu usluga na pariškom aerodromu Orly, kao i petinu na aerodromima u Lyonu, Marseilleu, Nici, Toulouseu i Nantesu.
Najnoviji nacionalni prosvjed, prvi od 1. svibnja, dolazi dva dana prije nego skupina neovisnih centrističkih zastupnika poznata kao LIOT pokuša pokrenuti glasovanje u Nacionalnoj skupštini za ukidanje reforme. Vladi je već uspjelo ublažiti prijedlog, međutim, čak i ako prođe Donji dom, očekuje se da neće proći Senat.
Ipak, vodeći francuski sindikati prošlog su tjedna upozorili na "ustavne trikove" za blokiranje glasovanja, rekavši da će to potaknuti javni bijes zbog povećanja dobne granice za odlazak u mirovinu sa 62 na 64 godine. Ponovili su svoju odlučnost da ponište reformu, koja je stupila na snagu u travnju i trebala bi se primjenjivati od rujna.
Macron se suočio s mjesecima prosvjeda i štrajkova kako bi provukao reformu mirovinskog sustava, koja je ključna komponenta njegove strategije za poboljšanje zaduženih financija Francuske i kojom tvrdi da će zaštititi sustav mirovina. Izazvao je bijes prosvjednika kada je koristio odredbu za zaobilaženje punog glasovanja o zakonodavstvu u parlamentu.
Protesti zbog zakona doveli su Francusku na vrh globalne ljestvice prosvjeda, s više od 3.800 prosvjeda do travnja, prema izračunima Bloomberga temeljenima na podacima koje je objavio Projekt za podatke o lokaciji i događajima vezanim za oružane sukobe, koji prikuplja izvještaje lokalnih medija diljem svijeta.
U posljednjim tjednima francuski vođa nastojao je prenijeti pomirljiv ton, priznajući da ljudi nisu prihvatili povećanje dobne granice za odlazak u mirovinu. Putovao je diljem zemlje kako bi raspravljao o unutarnjim pitanjima poput požara, obrazovanja i svojih planova za zelenu reindustrijalizaciju, s ciljem ponovnog postavljanja dnevnog reda.
Također je nastojao poboljšati svoj međunarodni ugled s visokoprofilnim putovanjima u inozemstvo, uključujući govor o europskoj geopolitici u Bratislavi.
Postoje znakovi da njegovi napori počinju davati rezultate. Njegova popularnost se blago oporavila na 29 posto u svibnju, s 25 posto u travnju, prema anketi Elabe za novine Les Echos i Radio Classique. S druge strane, podrška štrajkovima i demonstracijama je opala, prema anketi Ifopa za novine Le Journal du Dimanche.
--Uz pomoć Williama Horobina