Predstavnički dom usvojio je zakon o ograničenju američkog duga koji su iskovali predsjednik Joe Biden i predsjednik Predstavničkog doma Kevin McCarthy, a koji nameće ograničenja vladinoj potrošnji tokom izbora 2024. i sprječava neplaćanje obaveza SAD-a.
Poslanici obje stranke pridružili su se u srijedu uveče da odobre nacrt zakona 314-117, šaljući zakon Senatu na razmatranje pošto se bliži krajnji rok. Glasanje učvršćuje Bidenovu reputaciju za pragmatizam i rad preko stranačkih linija dok traži drugi mandat i omogućava McCarthyju da tvrdi da je uspješan u svom prvom velikom testu kao predsjednik Predstavničkog doma.
Sporazum je dobio podršku dvije trećine republikanaca u Predstavničkom domu, što je važan izraz povjerenja za McCarthy, čija ga uska većina GOP-a čini ranjivim na izazove nezadovoljnih članova. Ali zakon je na kraju dobio više glasova demokratske manjine nego većine GOP, što će konzervativni kritičari koristiti da tvrde da je McCarthy napravio loš dogovor.
Ishod je označio rijedak trenutak dvopartijskog dogovora u gorko podijeljenom Washingtonu, piše Bloomberg.
Biden, koji je pratio glasanje na TV-u, rekao je da je rezultat Predstavničkog doma "dobra vijest za američki narod i američku ekonomiju".
Investitori su već u velikoj mjeri procijenili opasnost od neispunjenja obaveza SAD-a i prebacuju pažnju na druge neizvjesnosti koje će vjerovatno uticati na rast, kao što je još jedno moguće povećanje kamatne stope Federalnih rezervi i znaci slabljenja kineske ekonomije.
Zakon o dugu bi uklonio prijetnju od još jedne krize neplaćanja za ostatak Bidenovog sadašnjeg mandata, suspendujući gornju granicu duga do 1. januara 2025. Zauzvrat, demokrate su pristale da ograniče federalnu potrošnju do 2025. godine, što će vjerovatno dovesti do smanjenja državnih službi s obzirom na trenutnu stopu inflacije od pet odsto godišnje.
Dogovor sada ide u Senat, gdje je odobrenje gotovo izvjesno i jedino je pitanje tajming. Lider republikanaca u Senatu Mitch McConnell rekao je ranije u srijedu da bi zakon mogao da bude usvojen već u četvrtak, nekoliko dana prije krajnjeg roka 5. juna.
Ograničenja u potrošnji u sporazumu mogu imati veliki uticaj na pojedince, posebno mlade diplomce koji će morati da nastave otplatu studentskog kredita i neke Amerikance s nižim prihodima pogođeni ograničenjima beneficija ili smanjenjem usluga. Ali ekonomisti Morgan Stanleyja procjenjuju da će cijeli paket imati "zanemarljiv uticaj" na ukupnu američku ekonomiju, što će vjerovatno umanjiti rast sljedeće godine za nekoliko desetinki procentnog poena.
Teški izbori o tome kako prilagoditi vladine troškove uglavnom su prepušteni Kongresu da pregovara o odvojenim paketima potrošnje prije 1. oktobra, odnosno prije početka naredne federalne fiskalne godine. Budžetska kancelarija Kongresa predviđa da će ograničenja potrošnje zahtijevati smanjenje od 64 milijarde dolara sljedeće godine, iako zvaničnici Bijele kuće tvrde da imaju sporedni dogovor da se suprotstave većini tih rezova, što će efektivno dovesti do potpunog zamrzavanja potrošnje.
- U pisanju teksta pomogli Steven T. Dennis, Jarrell Dillard, Anna Edgerton, Gregory Korte, Zach C. Cohen and Josh Wingrove.