U današnjem globalnom kontekstu, postizanje uspjeha i produktivnosti zahtijeva pravilan početak dana. Bez obzira na to jeste li u Bosni i Hercegovini ili bilo gdje drugdje u svijetu, donosimo vam pet ključnih vijesti važnih za ovaj dan. Istaknute teme uključuju pametne gradove i stanogradnju, zlato kao utočište od inflacije, političku situaciju u Turskoj i Rusiji te aktuelna ekonomska kretanja.
Pametni gradovi između visokih ciljeva i zloupotreba
Pametni gradovi i stanogradnja termini su koji već nekoliko godina zauzimaju veliko mjesto na svjetskoj sceni. Stanogradnja na ovaj način predstavlja koncept koji kombinuje tehnologiju i održivost, kako bi se stvorio udoban, inovativan i efikasan stambeni prostor za poboljšanje kvaliteta života stanovnika, te smanjenje energetske potrošnje i negativnih utjecaja na okoliš.
Da li je zlato utočište od inflacije?
U posljednje dvije godine zabilježen je značajan rast uvoza zlata i plemenitih metala u Bosnu i Hercegovinu, dok izvoz bilježi blagi rast. Snažan rast vrijednosti uvoza nastavljen je i u prva tri mjeseca ove godine. Inflacija je u velikoj mjeri utjecala na kupovinu zlata s obzirom na to da su građani BiH s ograničenim sredstvima s ciljem zaštite vrijednosti novca sigurno utočište tražili upravo u zlatu i plemenitim metalima.
Turska i Erdogan
Izbori i situacija u Turskoj aktuelna su tema posljednjih dana. Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan obećao je tim s "međunarodnim kredibilitetom" koji će upravljati državnim finansijama. S obzirom na njegov utjecaj na sve, od kamatnih stopa do infrastrukture, nejasno je koliko kredibiliteta ostaje kako tržišni pritisak raste.
Ukrajina i Rusija
Bespilotne letjelice oštetile su u utorak ujutro nekoliko stambenih zgrada u Moskvi dok je Rusija istovremeno napadala Ukrajinu u novom valu zračnih udara. Centralna ruska banka također se uključuje u borbu pod vodstvom odlikovanog vojnog časnika postavljenog na mjesto zamjenika guvernerke. Ipak, što se tiče Ukrajine, trgovinska razmjena između zemalja Evropske unije (EU) i ove zemlje je tokom prošle godine snažno pogođena zbog rata, međutim, mart je donio preokret. Već u decembru 2022. izvoz iz EU u Ukrajinu premašio je brojke iz prethodne godine.
Utjeha za kreatore monetarne politike
Očekivanja potrošača u eurozoni o cijenama pala su na najniži nivo od 2020., prema indeksu Evropske komisije koji bi mogao utješiti kreatore politike koji pokušavaju staviti inflaciju pod kontrolu. Međutim, kad se pogleda svijet, globalna ulaganja u čistu energiju su na putu da u 2023. porastu na 1,7 biliona dolara, predviđa u novom izvještaju Međunarodna agencija za energetiku (IEA). Ukazuje na to da je zamah ulaganja u solarnu energiju takav da će ove godine prvi put prestići planirane investicije za proizvodnju nafte.
Slijedi...
Donosimo vam tekst o industriji piva i kako se marketing može pretvoriti u bojkot.
Najčitaniji tekst u utorak:
Regulatori bankarskog sektora u BiH: Kreće liberalizacija platnog prometa