Energetska tranzicija najveći je izazov današnjice i proces koji će trajati nekoliko decenija. Ona mora biti pravedna i omogućiti prelazak sa uglja na obnovljive izvore energije bez gubitka radnih mjesta, za šta je BiH potrebna pomoć međunarodnih finansijskih institucija, poruke su struke i predstavnika vlasti u BiH.
Košarac i Šeldon: Sačuvati radna mjesta
Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara BiH Staša Košarac i šef kancelarije Svjetske banke za BiH Christopher Sheldon konstatovali su danas da tranzicija energetskog sektora mora biti pravedna i omogućiti prelazak sa uglja na obnovljive izvore energije bez gubitka radnih mjesta.
Košarac je istakao da resorna ministarstva iz Republike Srpske i Federacije BiH moraju biti potpuno vidljiva i uključena u kompletan proces te tranzicije, budući da je oblast energetike u primarnoj nadležnosti entiteta, saopšteno je iz Ministarstva.
"Nama je važno da radimo u koordinaciji sa resornim entitetskim ministarstvima, koja su saglasna i dala su podršku izradi mape puta `Pravedne tranzicije za sve`, pri čemu nam je potrebna saradnja sa Svjetskom bankom", rekao je Košarac.
Tim Svjetske banke, predvođen Sheldonom, radi na projektu "Podrška energetskoj tranziciji u regijama uglja u BiH", a s Košarcem su razmatrali preliminarne nalaze mape puta "Pravedna tranzicija za sve".
"Konstatovano je da se iz analitičke prelazi u fazu realne realizacije ovog projekta, gdje će biti definisani konkretni koraci za dekarbonizaciju", navedeno je u saopštenju.
Bičakčić: BiH treba finansijska pomoć
"Bosna i Hercegovina je prihvatila da sprovede energetsku tranziciju, odlučna je da on bude socijalno pravedan i svjesna da to neće moći ostvariti bez finansijske podrške međunarodnih organizacija", kaže predsjednik bh. komiteta Međunarodnog vijeća za velike električne sisteme (BHK CIGRE) Edhem Bičakčić.
Ta organizacija je, ističe on, sačinila je dokument koji BiH daje realne šanse da i u budućnosti održi nezavisnost, energetsku sigurnost i pouzdano snabdijevanje kupaca električnom energijom.
"Riječ je o zaključcima do kojih smo došli nakon nedavno održanog okruglog stola posvećenog energetskoj tranziciji u BiH a koji će naš Upravni odbor usvojiti na sjednici u petak u Sarajevu", dodaje Bičakčić, prenosi Fena.
Najavljuje i raspravu i usvajanje mjera za prevazilaženje problema u snabdijevanju BiH prirodnim gasom čemu je takođe bio posvećen poseban okrugli sto. Mjere su hitne, srednjoročne i dugoročne.
"Najhitnije je donošenje nove uredbe o organizaciji i regulaciji gasne privrede i iznajmljivanje skladišta gasa", naglašava i dodaje "Srbija je u Mađarskoj već zakupila skladište za 500 miliona kubika zemnog gasa".
Više: Apsolutni prioritet je izgradnja drugog pravca snabdijevanja gasom
Upravni odbor će obaviti raspravu i o pripremama za stručni skup o cyber sigurnosti u elektroenergetskim kompanijama i trećem savjetovanju o distribuciji električne energije (CIRED) za koje je prijavljeno oko 70 stručnih referata.