Bankari koji pokušavaju certificirati svoje neto nulte ciljeve CO2 sada se suočavaju s teškim rokovima za smanjenje tokova kapitala u fosilna goriva.
Inicijativa Science Based Targets (SBTi), koju podržavaju Ujedinjeni narodi, planira verificirati ciljeve emisija koji uključuju jasne granice finansiranja nafte, plina i uglja, rekao je Nate Aden, koji vodi projekt finansijske industrije SBTi-a. Stroži postupak primjenjivat će se i na upravitelje imovinom.
Odluka je uslijedila nakon dokaza da je finansijska industrija nastavila usmjeravati stotine milijardi dolara u najveće svjetske zagađivače, unatoč promoviranja neto-nultih ciljeva. Tokom posljednjih 12 mjeseci, banke su proizvođačima nafte, uglja i plina osigurale više od 600 milijardi dolara (1,1 bilion KM) kapitala, otprilike nepromijenjeno u odnosu na prethodnu godinu, prema podacima Bloomberga. A glavni upravitelji imovinom još uvijek drže oko 550 milijardi dolara (1,02 biliona KM) u proizvođačima fosilnih goriva, prema analizi Reclaim Financea.
"Sada smo u situaciji da imate neke od neto-nultih inicijativa koje ne zauzimaju vrlo rigorozan pristup i to počinje postajati pitanje kredibiliteta", rekao je Aden u intervjuu.
Jedna godina
Prošla je godina otkako je stvorena Glasgow Financial Alliance for Net Zero s ciljem da se globalna finansijska industrija obaveže na neto nulte emisije do sredine stoljeća. Do novembra, na klimatskom summitu COP26 u Škotskoj, prijavile su se kompanije koje predstavljaju ukupnu imovinu od 130 biliona dolara (242,49 biliona KM)-Michael R. Bloomberg, osnivač Bloomberg News matične kompanije Bloomberg LP, dopredsjedavajući je GFANZ-a).
No, bez formalne strukture za nadzor takvih tvrdnji još uvijek na snazi, SBTi certifikati postaju najbolji alat za procjenu kako potpisnici rade. Otprilike 450 finansijskih kompanija potpisalo je GFANZ. Za sada, samo 25 kompanija ima svoje kratkoročne planove emisija certificiranih od strane SBTi, a još 100 je u pripremi, navodi Aden.
Najveći davatelj kredita za fosilna goriva u posljednjih 12 mjeseci bio je JPMorgan Chase & Co., a slijedi ga Wells Fargo & Co., prema podacima Bloomberga. Najveći pokrovitelj obveznica za proizvođače nafte, plina i uglja bio je Citigroup Inc., a slijedi ga JPMorgan. Sve tri banke su potpisnice GFANZ-a.
Odluka SBTi-a da provede stroži proces certificiranja dolazi usred sve strašnijih upozorenja naučnika da ističe vrijeme za borbu protiv klimatskih promjena. Pri trenutnoj brzini zagrijavanja, planeta se sada suočava s porastom temperature koji će biti više nego dvostruko veći od kritične granice od 1,5 stepena Celzija. To je putanja koju je UN okarakterizirao kao katastrofalnu.
SBTi želi postaviti rok do 2030. za finansijske kompanije za odustajanje od uglja i rok do 2040. za napuštanje naftnih i plinskih kompanija koje se ne obvezuju na neto nultu emisiju. Aden je rekao da će grupa također vjerovatno zahtijevati otkrivanje svih ulaganja u fosilna goriva i hitno zaustavljanje novih, u skladu s preporukama Međunarodne energetske agencije. Konačna formulacija očekuje se početkom sljedeće godine, rekao je.
Rokovi koje je predložio SBTi dali bi upraviteljima imovine i bankarima vremena da prvo iskoriste svoj uticaj kako bi pokušali prisiliti naftne i plinske kompanije na promjenu, djelomično kako bi izbjegli prodaju imovine novim vlasnicima za koje nije vjerovatno da će smanjiti emisije.
Promjenjivanje portfelja
''Ideja je da postoji angažman subjekata i klijenata ulaganja u fosilna goriva kako bi se oni uskladili s 1,5'', rekao je Aden. ''Za one koji se opiru ili ne žele ili ne mogu to učiniti, postoji poluga dezinvestiranja za koju očekujemo da će biti povučena''.
''Općenito, smatramo da samo odustajanje kompanije od neke imovine koja ima intenzivne emisije nije dugoročno rješenje. Radi se zapravo o trajnom stavljanju izvan pogona ili transformaciji određene imovine'', pojasnio je Aden.
Ruska invazija na Ukrajinu, koja je pokrenula novi val rizika za energetsku sigurnost i pogoršala postojeću energetsku krizu, također je zakomplicirala utrku do neto nule. Ali opće držanje SBTi-ja je ''apolitično'', rekao je Aden.
"Jasno je da se emisije neće smanjiti ukoliko proizvodimo više fosilnih goriva. Nauka se ne mijenja'', zaključio je Aden.