Evropska unija se drži plana za prepolovljenje upotrebe pesticida do 2030., iako je poljoprivreda pod pritiskom nestašice zbog ruske invazije na Ukrajinu.
Evropska komisija u srijedu je predložila korištenje pravno obvezujućih ciljeva kako bi postigla svoj plan, koji se zaustavlja na općoj zabrani pesticida i umjesto toga fokusira na organske proizvode i druge alternative. Plan bi zabranio korištenje pesticida na javnim mjestima i oko objekata poput škola i bolnica.
''Zamijenit ćemo hemijske pesticide sigurnim alternativama'', rekla je povjerenica za zdravstvo Stella Kyriakides.''Poljoprivrednici će dobiti punu podršku s neviđenim mogućnostima finansiranja EU za pokrivanje troškova tranzicije''.
To je prvi zakon koji je proizašao iz plana EU održive hrane s ciljem smanjenja uticaja poljoprivrede na okoliš, a nova pravila će uzeti u obzir historijski napredak i nacionalnu upotrebu pesticida svake države članice kada je u pitanju postavljanje nacionalnih ciljeva. Troškove prelaza na nova pravila za poljoprivrednike blok će pokriti najmanje pet godina u okviru Zajedničke poljoprivredne politike, prema planu izvršne vlasti EU.
Vlade se bore s cijenama hrane koje dostižu rekorde jer je rat u Ukrajini poremetio trgovinu, potaknuo glad i pogoršao krizu troškova života. EU je odgodila direktivu o pesticidima, koja je trebala biti usvojena u prvom tromjesečju. Direktivu će morati odobriti Evropski parlament i države članice prije nego što stupi na snagu, a još bi moglo biti promijena tokom rasprava.
Štetočine i bolesti smanjuju prinose usjeva za 20 do 40 posto na globalnom nivou, prema CABI, neprofitnoj organizaciji sa sjedištem u Velikoj Britaniji koja istražuje poljoprivredu. No kako kukci postaju otporniji na pesticide, farmeri koriste sve više hemikalija, što izaziva zabrinutost zbog uticaja na divlje životinje i zdravlje ljudi. U EU, 50 posto zemljišta koje se obrađuje usjevima ovisnim o oprašivačima već se suočava s deficitom oprašivanja, prema Komisiji.
Američka agencija za zaštitu okoliša nedavno je rekla da su neki najčešće korišteni insekticidi vjerovatno štetni za hiljade ugroženih životinja i biljaka, dok je Bayer AG-ov lijek za ubijanje korova Roundup predmet desetaka hiljada tužbi u kojima se navodi da uzrokuje rak, što kompanija poriče.
Zahtjevi za smanjenjem upotrebe gnojiva i pesticida mogli bi smanjiti prinose pšenice u EU za oko 15 posto do 2030. godine i pretvoriti blok u neto uvoznika žitarica, rekao je prošle godine Philippe Mitko, predsjednik Cocerala, udruženja koje predstavlja trgovinu poljoprivredom.
Dužnosnici EU rekli su da su promjene ambiciozne, ali da će biti postepene i izvedive. Blok će pružiti smjernice, obuku i podršku, ali će na državama članicama biti da postave svoje nacionalne ciljeve i provedu ih.
Plan neće ugroziti proizvodnju hrane na kontinentu, insistiraju dužnosnici, ističući da nema alternative djelovanju budući da je smanjenje oprašivača uzrokovano pesticidima ozbiljna prijetnja zalihama hrane na duži rok.
Odvojeno, Komisija je usvojila prijedloge za obnovu oštećenih ekosistema kao što su močvare, rijeke, šume i urbani okoliš, do 2050. kako bi se spriječili najgori uticaji klimatskih promjena i gubitak biološke raznolikosti. Cilj je pokriti najmanje 20 posto kopnenih i morskih površina bloka do 2030. godine.