Njemačka se planira više oslanjati na svoje stare elektrane na ugljen (termoelektrane TE) kako bi zadržala "svjetlo" u najvećem europskom gospodarstvu nakon što je Rusija prekinula dotok prirodnog plina.
Ministar gospodarstva Robert Habeck najavio je u nedjelju paket dodatnih mjera koje su uključivale i poticaje industriji da smanji potrošnju. Vlada će također ponuditi dodatne kreditne linije državnog zajmodavca KfW-a kako bi osigurali količine plina za skladišta.
Povratak postrojenjima koja spaljuju fosilna goriva, koja jako zagađuju, posljednji je znak kako europska klimatska borba ostaje u pozadini dok vlade osiguravaju dovoljne količine energije za nadolazeću potražnju tijekom zime.
"Sigurnost opskrbe trenutno je zajamčena. Ali situacija je ozbiljna", rekao je Habeck u izjavi poslanoj e-poštom. "Potrošnja plina mora dodatno padati, a zauzvrat se mora staviti više plina u skladišta, inače će zima stvarno postati tijesna."
Pročitajte: Elektroprivreda Srbije kupuje ugalj iz rudnika u Bosni i Hercegovini
Najveći europski potrošači energije, poput Njemačke i Italije, prošlog su tjedna počeli dobivati manje ruskog plina, što je izazvalo zabrinutost zbog nestašice sredstva koje hrani njihovu industrijsku proizvodnju i kućne grijalice. Protok kroz plinovod Sjeverni tok, ključni ruski koridor prema Europi, smanjeni su za 60 posto, a tvrtke uključujući Uniper SE rekle su da dobivaju manje plina nego što je dogovoreno s ruskim dobavljačem.
Europska komisija je priopćila da Rusija svoje zalihe energije koristi za "ucjenu". Ruski potez doveo je do povećanja cijena za više od 50 posto u tjednu, potaknuvši ionako visoku inflaciju koja muči kontinent. Njemačka se od početka rata u Ukrajini pripremala za rez i iskoristila je sve raspoložive resurse kako bi popunila mogući jaz u opskrbi. Njemačka ovisi o ruskom plinu te ga koristi za 35 posto svojih potreba.
"Očito je Putinova strategija da nas uznemiri, podigne cijene i podijeli", rekao je Habeck. "Nećemo to dopustiti."
Više plina, molim
Njemačka će upravitelju tržišta plina Trading Hubu osigurati likvidnost koja mu je potrebna za kupnju više plina za punjenje skladišta. To je potrebno kako bi Njemačka postigla svoj cilj da skladišta budu 80 posto puna do 1. listopada i 90 posto do 1. studenog.
Odmah nakon što je Rusija prošlog tjedna prekinula protok kroz Sjeverni tok 1, kupci plina iz EU-a počeli su crpiti plin iz skladišta kako bi nadomjestili nedostajuće tokove.
Razine skladišta plina u Njemačkoj porasle su na ukupno 56,7 posto u subotu sa 56,3 posto u petak, objavila je Federalna mrežna agencija na svojoj web stranici, ali su još uvijek ispod prosjeka za ovo doba godine.
KfW-ov zajam bit će osiguran jamstvom vlade. Njemačka je već u ožujku zatražila od Trading Hub Europe kupnju ukapljenog plina za skladištenje. Tvrtka, koju su osnovali operateri plinske mreže, kao što su Open Grid Europe i Gasunie, financira se mrežnim naknadama koje plaćaju potrošači plina u Njemačkoj.
Ministar stranke Zelenih također je rekao da će se zemlja više oslanjati na elektrane na ugljen za proizvodnju električne energije. Prijedlog zakona koji pruža pravnu osnovu prolazi kroz parlament i trebao bi stupiti na snagu brzo nakon rasprave u gornjem domu 8. srpnja.
Korištenje više ugljena za proizvodnju energije je "gorko, ali je u ovoj situaciji jednostavno potrebno smanjiti potrošnju plina", rekao je. "Moramo i učinit ćemo sve što možemo da uskladištimo što više plina na ljeto i jesen."
Siegfried Russwurm, predsjednik njemačke industrijske lobističke grupe BDI, rekao je da bi zemlja trebala "sada zaustaviti proizvodnju električne energije na plin i odmah vratiti elektrane na ugljen", u intervjuu za Funke Mediengruppe objavljenom u subotu. Uvoz električne energije iz susjednih zemalja ima svoja ograničenja, rekao je.
Pročitajte: Ostaju li cijene plina iste u BiH?
Industrija će također morati uštedjeti. Model aukcije počet će ovog ljeta kako bi se potrošači industrijskog plina potaknuli na uštedu goriva, koje se potom može staviti u skladište, rekao je Habeck, dodajući da je vlada spremna poduzeti daljnje mjere ako bude potrebno.
Državni krizni plan u tri faze trenutno je na prvoj razini. U najvišoj fazi, država bi preuzela kontrolu nad njemačkom distribucijom plina.
"Njemačka će se već ovog ljeta suočiti s velikom nestašicom plina, koja će se povećati tijekom sljedeće zime", rekao je Christoph Merkel, glavni direktor konzultantske kuće Merkel Energy. "Mjere su u redu. Međutim, vrlo malo se raspravljalo o razini izvanrednog stanja, iako je vjerojatnije da će uskoro stupiti na snagu."