Nakon ispitivanja osumnjičenih, koji su predati u Tužiteljstvo BiH, postupajuća tužiteljica uputit će prema Sudu BiH prijedlog za određivanje mjera zabrane za jednog osumnjičenog u akciji kodnog naziva "ATM".
Radi se o predmetu u kojem se istražuju veliki transferi novčanih sredstava sa područja Slovenije na područje Bosne i Hercegovine, za navodno i fiktivno realizovane poslove u oblasti građevinarstva, kao i druge poslove. Novac je nakon toga ponovo transferisan iz BiH u Sloveniju od strane više osoba u BiH, te na taj način stavljan u legalne novčane tokove.
"Mjere zabrane za osumnjičenog, koji je uposlenik jedne poslovne banke, odnosit će se na zabranu napuštanja boravišta, zabranu sastajanja sa određenim osobama i zabranu komunikacije se svjedocima i osumnjičenima u predmetu", priopćeno je iz Tužiteljstva BiH.
Za ostale osumnjičene, koji su saslušani od strane Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) i Tužiteljstva BiH, nisu predlagane mjere pritvora ili zabrane jer su provedenim istražnim radnjama i pretresima prikupljeni dokazi i zadokumentovano počinjenje krivičnih djela, te ne mogu naštetiti daljem toku i okončanju istrage.
Tužiteljstvo BiH je priopćilo da je u ovom predmetu ostvarilo značajnu saradnju sa partnerskim institucijama Slovenije, sa kojima je djelovalo u zajedničkom istražnom timu (JIT) uz podršku asocijacije EUROJUST.
Policijski službenici SIPA-e provode više aktivnosti lišenja slobode i pretresa, na području Zenice i drugih gradova, a koje su usmjerene na otkrivanje i krivično gonjenje osoba osumnjičenih za međunarodni organizovani kriminal i pranje novca.