Skupina od deset zemalja Europske unije, uključujući Njemačku, Španjolsku i Nizozemsku, upozorila je 27 članica bloka da ne razvodnjava veliki klimatski i energetski plan osmišljen da uskladi svoje gospodarstvo s ambicioznim klimatskim ciljevima do 2030. godine.
Vrijeme upozorenja, nekoliko dana prije ključnog glasovanja u Europskom parlamentu i sastanaka vlada EU, također dolazi jer je kontinent uhvaćen u zahvatima energetske krize bez presedana, pogoršane ruskom invazijom na Ukrajinu. Situacija je izazvala zabrinutost da bi neke europske vlade sada mogle htjeti usporiti energetsku tranziciju, čemu se oštro protivi Europska komisija, izvršna ruka bloka.
"Ambiciozan sporazum ključan je za stvaranje spremnosti EU za energetsku neovisnost ruskih fosilnih goriva i jedini način na koji možemo riješiti klimatsku krizu i osigurati čistu, pouzdanu i jeftinu neovisnu opskrbu energijom EU za budućnost", ministri iz zemalja, koje također uključuju Austriju, Dansku, Finsku i Irsku, stoji u zajedničkom priopćenju.
Vlade EU sastat će se sljedećih dana radi pregovora o nacrtu klimatskog plana. S ciljem provedbe nove misije smanjenja emisija za 55 posto do kraja ovog desetljeća u odnosu na razinu iz 1990. godine, novi zakoni će utjecati na svaki sektor od energetike do prometa.
Plan, poznat kao Fit for 55, predstavljen je nekoliko mjeseci prije dubina energetske krize, zbog koje su cijene struje i prirodnog plina rekordno visoke.
Odluke koje su sada donesene imat će velike posljedice za EU i odredit će je li blok na dobroj putanji da ispuni svoje klimatske ciljeve, navodi se u pozivu koji su potpisali i Luksemburg, Švedska i Slovenija.
"Stoga pozivamo sve donositelje odluka u EU-u da ne dopuste da osjećaj hitnosti ili trenutna situacija zasjeni naše klimatske obveze", poručile su nacije.
Europski parlament trebao bi glasovati o svom stajalištu o paketu na plenarnoj sjednici koja počinje 22. lipnja u Bruxellesu, dok će se države članice u Vijeću EU pokušati dogovoriti na skupovima u Luksemburgu 27. i 28. lipnja. dvije institucije, zajedno s Europskom komisijom, počet će pregovore o konačnom obliku mjera.
Deset zemalja koje su objavile poziv reklo je da sa sve većom zabrinutošću gledaju na ustupke kako bi pronašli kompromise iu Vijeću i u Parlamentu.
"Gledajući izolirano, ove promjene mogu se činiti opravdanima ili ograničenim utjecajem, ali zbrajajući ih sve, riskiramo da promašimo cilj do 2030. i da nas nakon toga postavimo na nemoguću putanju, što će imati štetan utjecaj na klimu", stoji u priopćenju. . "Učinimo ovo ispravnim i borimo se protiv iskušenja da dopustimo da nam kratkoročni motivi stoje na putu donošenja ispravnih dugoročnih odluka."