Osoblje u najvećim njemačkim zračnim lukama krenulo je u štrajk zbog plaća, posljednji u nizu velikih poremećaja u zračnom prometu u najvećem europskom gospodarstvu.
Sigurnosna i druga posada iz zračnih luka u Frankfurtu i Minhenu organizirala je jednodnevni štrajk rano u petak, što je dovelo do otkazivanja 1.300 letova nacionalnog prijevoznika Deutsche Lufthansa AG.
Obnovljene smetnje u putovanju dolaze samo nekoliko dana nakon što je globalna flota zrakoplovne kompanije privremeno prizemljena kada su građevinski radnici u Frankfurtu prekinuli komunikacijski kabel.
Prosvjedi su potaknuti naglim porastom troškova života nakon što je ruski rat u Ukrajini izazvao skok cijena energije i inflacije. Oni riskiraju kompliciranje planova putovanja za delegate koji sudjeluju na Minhenskoj sigurnosnoj konferenciji, velikom godišnjem okupljanju kreatora obrane i vanjske politike.
Sindikat Verdi pozvao je na štrajk, navodeći kao razlog nezadovoljstvo kolektivnim pregovaranjem s raznim tvrtkama i javnim agencijama koje zapošljavaju osoblje u lukama. Zahtijeva povećanje plaće od 500 eura (543 dolara) mjesečno za neke radnike i veću naknadu za smjenu tijekom praznika za druge.
"Zaposlenici zajednički vrše pritisak na dotične poslodavce jer u prethodnim pregovorima nisu postignuti nikakvi rezultati", rekla je dužnosnica Verdija Christine Behle u izjavi, ukazujući na još jedan krug pregovora 22. veljače.
Zračni promet, osobito putovanja u slobodno vrijeme, snažno se oporavio od pandemije. Ovaj skok izazvao je kaos u zračnim lukama diljem Europe prošlog ljeta nakon što su se operateri i zemaljsko osoblje borili da zadovolje potražnju.
Štrajkovi se održavaju i u zračnim lukama Stuttgart, Hamburg, Dortmund, Hannover i Bremen. Verdi je prošlog mjeseca održao sličnu šetnju u glavnom središtu Berlina, odsjekavši glavni grad Njemačke od međunarodnog zračnog prometa.