Poslanici Evropske unije finalno su blagoslovili pravila koja će omogućiti postepeno ukidanje automobila sa motorima sa unutrašnjim sagorijevanjem u drastičnom preoblikovanju automobilske industrije na kontinentu.
Evropski parlament je glasao za sporazum postignut sa državama članicama prošle godine, koji od proizvođača automobila zahtijeva da postignu cilj nulte emisije do 2035. Sporazum zahtijeva da smanje zagađenje za 55 odsto ove decenije i predstavlja ključni stub cjelokupnog cilja bloka, što je postizanje klimatske neutralnosti do 2050.
"Ovi ciljevi razjašnjavaju situaciju za automobilsku industriju i stimulišu inovacije i investicije za proizvođače automobila", rekao je Jan Huitema, zakonodavac odgovoran za nadgledanje prijedloga u parlamentu. "Kupovina i vožnja automobila sa nultom emisijom će postati jeftiniji za potrošače."
Drumski saobraćaj je jedan od sektora sa najvećom koncentracijom ugljenika u EU, pošto proizvodi oko petinu emisija u bloku. Evropska komisija, izvršna ruka Unije, trebalo bi da predstavi slična pravila za teška vozila kasnije, sa planom koji skoro dostiže cilj nulte emisije do 2040.
Najnovija pravila o automobilima imaju globalne posljedice. Kao najveći svjetski trgovinski blok, EU ima reputaciju postavljanja standarda na svjetskom nivou i dom je mnogih najvećih proizvođača automobila kao što su Volkswagen AG i Mercedes-Benz Group.
U znak promjene, Ford Motor Co. saopštio je da će otpustiti oko 3.800 zaposlenih širom Evrope, pri čemu će radnici u Njemačkoj i Velikoj Britaniji biti najteže pogođeni.