Građani Bosne i Herecegovine imaće ove godine mogućnost da dobiju finansijsku pomoć u vidu turističkih vaučera, ako se odluče da godišnji odmor provedu na nekoj od domaćih destinacija.
Dvije entitetske vlade odlučile su da izdvoje sredstva iz budžeta i ove godine subvencionišu odmore građanima, što je ideja koja se prvi put pojavila s početkom pandemije virusa korona i otežanih okolnosti putovanja u inostranstvo.
Vlast je na taj način pomogla i domaćin privrednim subjektima koji su usljed nedolaska stranih gostiju imali pad prihoda, a model se pokazao kao dobar pa će biti nastavljen.
Vaučer u RS iznosi 100 KM po korisniku
Vlada Republike Srpske juče je donijela Uredbu o načinu i postupku dodjele turističkih vaučera, a novac za te namjene biće izdvojen iz Kompenzacionog fonda.
Građani RS će imati priliku da dobiju turistički vaučer od 100 KM koji će moći da koriste jednom u periodu od 1. jula do 30. oktobra ove godine za plaćanje usluge smještaja (noćenje sa doručkom), bez obzira na vrijednost izvršene usluge smještaja.
"Korisnik vaučera je svaki punoljetni građanin Republike Srpske, kao i građanin sa prebivalištem u Brčko Distriktu koji posjeduje državljanstvo RS, bez obzira na visinu ličnih primanja, a vaučer je moguće iskoristiti isključivo van mjesta prebivališta korisnika vaučera", rekli su u Ministarstvu trgovine i turizma RS.
Jedan korisnik može iskoristiti vaučer za plaćanje smještaja u minimalnom trajanju od dva noćenja zaredom, dok dva korisnika mogu iskoristiti turističke vaučere za plaćanje smještaja u minimalnom trajanju od tri noćenja zaredom.
Vaučer se može iskoristiti za plaćanje dužeg smještaja, ako je u korist tri korisnika i ako se aranžman realizuje posredstvom turističke agencije.
Uskoro će biti raspisan javni poziv ugostiteljima i turističkim agencijama koji žele da učeštvuju u projektu dodjele vaučera, a koji moraju da imaju izmirene poreske obaveze i najmanje četiri zaposlena radnika.
Đapo: Dva miliona KM građanima kroz vaučere za putovanja
Federalna ministrica okoliša i turizma Edita Đapo istakla je da je novim Zakonom o zaštiti okoliša FBiH i podzakonskim aktima, uredbama i pravilnicima, napravljena prava revolucija u reformama ovog sektora te da to već osjeti privreda, a pogotovo mala i srednja preduzeća.
Ove godine, pet miliona maraka iz Budžeta FBiH biće uloženo u razvoj turizma.
"Ministarstvo je izradilo Odluku o usvajanju programa utroška sredstava sa kriterijima raspodjele. Prema njoj, dva miliona maraka bi se izdvojilo kao pomoć građanima kroz vaučere za putovanja, te razvoj zimskog i ruralnog turizma", rekla je Đapo.
Dodala je da sa terena dobija informacije da je već cijelo ljeto bukirano.
"Sigurna sam da će ovo biti dobra godina, jer su svi željni putovanja nakon COVID-19", istakla je Đapo.
Ministrica naglašava da je prirodno bogatstvo osnova za razvoj turizma poput resursa Nacionalnog parka Una i Štrbački buk.
"Da bi se naš Nacionalni park kontrolisano razvijao i da bi svi imali koristi od razvoja potreban je regulacioni plan. Predlagač Odluke o pristupanju izradi regulacionog plana za Štrbački buk je Federalno ministarstva prostornog uređenja. Na osnovu te odluke u pripremu nacrta regulacionog plana za Štrbački buk, koji je u nultoj zoni zaštite, aktivno će se uključiti Ministarstvo okoliša i turizma, kao i Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva", navela je Đapo.
Istakla je da je iz Parlamenta FBiH stigla inicijativa 78 zastupnika da se 1,5 miliona KM izdvoji za ski-lift na Ponijerima, skijalište u Zeničko-dobojskom kantonu, blizu Kaknja, te da je predloženo Vladi FBiH da prihvati inicijativu.