Boris Johnson planira nastaviti s donošenjem zakona kojim bi se poništili dijelovi Sporazuma o Brexitu, rekli su izvori upoznati s tim pitanjem, potez koji riskira rasplamsavanje napetosti s nekim od njegovih zastupnika i s Evropskom unijom.
Premijerova borba za zadržavanje vodstva vladajućih konzervativaca u Velikoj Britaniji pokrenula je pitanje hoće li biti prisiljen napustiti neke od svojih kontroverznijih politika. U ponedjeljak je jedva preživio glasanje o povjerenju, a protiv njega je bilo više od 40 posto njegovih zastupnika.
No, nekoliko trenutaka nakon rezultata koji ga je ozbiljno oslabio, Johnson je obećao da će "nastaviti jako", tvrdeći da je glasanje bilo "odlučujuće" i potvrdio svoj mandat za vođenje stranke. Nastavljanje realizacije plana donošenja zakona o Sjevernoj Irskoj signaliziralo bi njegovim zastupnicima da ne odustaje od svog temeljnog plana.
Nacrt zakona mogao bi biti predstavljen Donjem domu već u četvrtak, iako bi moglo biti promjena, rekli su izvori. Dužnosnici su prošlog mjeseca nagovijestili da vlada planira uvođenje zakona u dvije sedmice nakon 6.juna.
Odgoda iznad toga pojačala bi dojam da je donošenje zakona znatno otežano Johnsonovom tijesnom pobjedom u glasanju o povjerenju, što je razotkrilo snagu protivljenja njemu unutar stranke.
Vlada još uvijek želi progurati nacrt u Donjem domu britanskog Parlamenta prije parlamentarne pauze krajem jula, rekli su izvori. Čak i tako, vjerovatno neće biti usvojen još godinu dana jer se očekuje da će se suočiti s jakim protivljenjem u gornjem Domu lordova.
Podjele Torijevaca
Jedan od rizika za Johnsona je da bi realizaciju plan mogle pogoršati podjele unutar Torijevaca. Iako se zauzimanje tvrdog stava prema EU slaže s krilom Brexitera njegove stranke, raskidanje sporazuma koji je Johnson dogovorio s blokom crvena je linija za neke zastupnike.
Taj potez također dolazi u osjetljivom trenutku s obzirom na krizu troškova života, s uzvratnim potezom EU koji bi potencijalno poremetio trgovinu i povisio cijene.
EU će vjerovatno brzo pokrenuti postupak protiv Londona, suspendirati njihov trgovinski sporazum, zamrznuti povlašteni pristup britanskih kompanija jedinstvenom tržištu bloka i zaustaviti pregovore o statusu Gibraltara, tvrdi izvot upoznat s tim.
Johnsonova vlada dugo se zalagala za ponovno pisanje Sjevernoirskog Protokola, kojim se regija zadržava na jedinstvenom tržištu EU-a, a stvara se carinska granica s ostatkom Velike Britanije. Tvrdi da kada je potpisao sporazum, nije očekivao da će ga EU provoditi tako rigorozno.
Brexit prepirka
Protokol je razljutio unioniste u Sjevernoj Irskoj jer tu regiju tretira drugačije od ostatka Velike Britanije.
Ali plan za učinkovito ukidanje Protokola naišao je na bijes zemalja članica EU, kao i visokih političara u SAD-u, koji su pozvali na neugrožavanje mira i stabilnosti u Sjevernoj Irskoj.
U zajedničkom intervjuu u utorak, ministrica vanjskih poslova Liz Truss rekla je da će predloženi zakon stvoriti "zelene trake" za robu namijenjenu ostanku u Velikoj Britaniji i zasebnu "crvenu traku" za trgovinu koja ulazi u EU. To će, rekla je, zaštititi jedinstveno tržište EU dok će roba slobodno cirkulirati unutar Velike Britanije.
Prema riječima upućenih izvora, prijedlog zakona postavlja okvir za promjenu Protokola. Sekundarni zakon, koji ministru omogućuje da izvrši direktnu promjenu bez potrebe aktivnog odobrenja Parlamenta, može se zatim uvesti kako bi se odredili detalji, uključujući i koja roba može teći kroz svaku traku.
Zakon će također zamijeniti Evropski sud pravde sudovima u Velikoj Britaniji kao krajnjim arbitrama u pravnim sporovima, rekao je jedan od izvora
Malo je vjerovatno da će EU prihvatiti pristup. Maroš Sefcovic, glavni pregovarač bloka za Brexit, više puta je rekao da neće ponovo pregovarati o Protokolu, koji je pravno obvezujući međunarodni sporazum.
Svaka odluka o osveti zahtijevala bi podršku svih 27 država članica. Suspenzija trgovinskog Sporazuma VB-EU učinkovito bi dovela do "Brexita bez dogovora" što je Sporazum trebao izbjeći.