Boris Johnson pokušao je povući crtu pod kontroverzom koja je prijetila njegovom vodstvu, iako razmjere pobune protiv britanskog premijera sugeriraju da bi mu dani mogli biti odbrojani.
Duboko nezadovoljstvo unutar njegove Konzervativne stranke otkriveno je u ponedjeljak navečer, kada je 211 torijevskih zastupnika glasalo za Johnsona u zahtjevu za povjerenje, a 148 protiv njega. Pobuna je bila veća od one koju je pretrpjela prethodnica Theresa May, koja je smijenjena s premijerske pozicije šest mjeseci kasnije nakon što nije uspjela ujediniti stranku zbog izlaska iz Evropske unije.
Na Johnsona se već sedmicama povećava pritisak zbog takozvanog "partygate", događaja u Downing Streetu tokom pandemije zbog kojih je 57-godišnji premijer dobio policijsku kaznu. Ali Johnsonova slabost ide dalje od ilegalnih okupljanja i mjesecima se povećava. Jedan zastupnik je nakon glasanja rekao da ništa nije neizbježno.
Johnson je 2019. godine doveo stranku do najveće pobjede na općim izborima u više od tri decenije, postigao Brexit, a zatim je nakon haotičnog početka suočavanja s Covidom-19 uspio od Velike Britanije napraviti pionira u vakcinisanju. U novije vrijeme, međutim, mnogi unutar njegove stranke bili su frustrirani jer su morali braniti kontroverzne politike samo da bi se vlada onda preokrenula.
Porez na neočekivanu dobit energetskim kompanijama predložila je opoziciona Laburistička stranka, a Johnson je odbio prije nego što je kasnije prihvatio tu ideju. Povećanje državne potrošnje razbjesnilo je neke Konzervativce, dok su drugi zabrinuti da će njegov plan za ukidanje sporazuma o Brexitu oko Sjeverne Irske dovesti do toga da njihova stranka prekrši međunarodno pravo.
Johnson će u utorak voditi sjednicu Vlade u pokušaju da okrene stranicu o glasanju i pozvat će svoje ministre da se fokusiraju na mjere za smanjenje troškova brige o djeci, kako bi pomogli mladim ljudima da kupe domove i dobili više sredstava za Nacionalnu zdravstvenu službu, rekao je njegov ured u saopćenju poslanom e-mailom.
Pitanje je sada koliki je autoritet koji Johnson može i dalje imati, kaže John Curtice, profesor politike na Univerzitetu Strathclyde u Glasgowu. ''Nije sigurno da će Johnson povesti stranku na sljedeće izbore'', rekao je. ''Rezultat je dovoljno loš da postavi pitanja o dugoročnoj budućnosti njegovog vodstva''.
Odlučujući rezultat?
Nedavna historija sugerira da bi Johnsonovo vrijeme na dužnosti moglo doći do kraja prije nego što dobije priliku boriti se na sljedećim izborima, koji su trenutno zakazani za 2024. U glasanju o njezinoj politici Brexita, May je preživjela glasanje o povjerenju s razlikom od 83 glasa za u odnosu na protiv u decembru 2018. godine. U Johnsonovom slučaju, razlika između glasova za i protiv je 63.
Nakon rezultata, Johnson je rekao da je vrijeme da se vrati pomoći ljudima oko troškova života, jačanju ekonomije i jačanju zdravstvene zaštite. Funta je zadržala dobitke nakon rezultata, iako tokom sporog razdoblja trgovanja. Porasla je 0,4 posto na 1,25 dolara (2,28 KM).
''To je iznimno dobar, pozitivan, konačan, odlučujući rezultat koji nam omogućuje da se ujedinimo i fokusiramo na rad", rekao je Johnson novinarima. ''Svakako me ne zanimaju prijevremeni izbori. Bacit ćemo se na posao. Imamo veliki dnevni red i to ćemo odraditi''.
Oštećeni Vođa
Ipak, nema sumnje da je glasanje bio udarac. Potaknuto je time što je najmanje 15 posto konzervativnih zastupnika podnijelo pisma nepovjerenja svom vođi. Na kraju se pobunilo 41 posto zastupnika.
Prema sadašnjim pravilima, torijevskim zastupnicima ne bi bilo dopušteno ponovo glasati o povjerenju godinu dana. Međutim, bilo bi moguće promijeniti pravila kako bi se prije održalo još jedno glasanje.
"Sada znamo da 40 posto njegovih zastupnika ni misli on ne bi trebao biti premijer", rekla je Alice Lilly, viša istraživačica na Institutu za vladu. ''Kako će, zaboga, Vlada zapravo išta postići? Apsolutno nema šanse da je ovo povuklo crtu ispod toga''.
U ponedjeljak je bivši ministar Jesse Norman objavio pismo Johnsonu u kojem je osudio premijera i optužio ga da mu ''nedostaje osjećaj misije''. John Penrose, kojeg je Johnson imenovao da vodi svoju agendu borbe protiv korupcije, također je dao ostavku na svoju poziciju. Rekao je da je Johnson prekršio ministarski kodeks zemlje, što bi inače dovelo do ostavke.
Strahovanje Torijevaca da bi ih Johnson mogao koštati sljedećih izbora pojačano je novim anketama koje sugeriraju da se stranka suočava s porazom na dva posebna glasanja 23. juna.
Sjedište u Wakefieldu je među historijsko laburističkim glasačkim uporištima u sjevernoj Engleskoj - takozvanim Crvenim zidom - čiji su prebjegi pomogli da torijevci dobiju ogromnu većina u Donjem domu 2019. U nedjelju je anketar JL Partners stavio laburiste na 20 bodova ispred.
Konzervativci se također suočavaju s poniženjem na odvojenim dopunskim izborima u Tivertonu i Honitonu u jugozapadnoj Engleskoj. Kladionice su liberalne demokrate postavile kao favorite za preuzimanje torijevske utvrde. Oba glasanja potaknuta su ostavkom torijevskih zastupnika zbog odvojenih seksualnih skandala.