Nova podvarijanta omikron varijante virusa SARS-CoV-2, koja je prvi put otkrivena prošle godine, velikom je brzinom postala dominantan soj u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) i usput pokupila jeziv nadimak.
Nova podvarijanta SARS-CoV-2 dobila je nadimak "Kraken". Proširila se SAD-om i zasad je pronađena u još najmanje 28 drugih zemalja, navodi se u izvješću Svjetske zdravstvene organizacije (WHO). Postavlja se pitanje je li kraken varijanta opasnija, širi li se lakše i kako će utjecati na epidemiju COVID-19 u Kini?
XBB.1.5 je potomak podvarijante XBB omikrona, koja je sama po sebi križanac između dvaju ranijih sojeva: BA.2.75 i BA.2.10.1. Otkako je WHO prvi put izrazio zabrinutost u vezi s izvornom XBB varijantom prošlog listopada, pokrenuli su se valovi zaraze diljem svijeta, uključujući Singapur i Indiju.
Brzina širenja varijante XBB.1.5
Iako je početkom prosinca činio udio od samo jedan posto svih COVID-19 infekcija, procjene američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) pokazuju kako je do kraja prosinca postao dominantan soj te je identificiran kod gotovo 41 posto svih COVID-19 zaraza. U sjeveroistočnim saveznim državama ta je brojka skočila iznad 70 posto.
XBB.1.5 je varijanta koja se dosad najbrže prenosi, rekla je tehnička voditeljica WHO-a za COVID-19 Maria van Kerkhove na tiskovnoj konferenciji 4. siječnja. Iako je samo 29 zemalja prijavilo slučajeve uzrokovane varijantom XBB.1.5, iz zdravstvenog sektora upozoravaju kako bi nova varijanta mogla biti mnogo rasprostranjenija jer se zahvaljujući padu testiranja tiho širi.
U drugim zemljama udio infekcija uzrokovanih varijantom XBB.1.5 ostao je niži, iako bi se slika brzo mogla promijeniti. Procjene Instituta Wellcome Sanger otkrile su kako je ova varijanta činila oko četiri posto infekcija COVID-19 u Engleskoj od sredine prosinca, dok je Kanada identificirala nekoliko takvih slučajeva.
Znanstvenici ističu kako podvarijanta ima mnogo jači afinitet prema tzv. ključnom receptoru za virus nazvanom ACE2, što mu omogućava lakše vezanje i povećava njegovu prenosivost.
Je li opasniji?
Nije bilo prijavljenih značajnih razlika u ozbiljnosti između slučajeva uzrokovanih XBB.1.5 i prethodnih varijanti. Međutim, kao i drugi sojevi koji su zabrinjavali znanstvenike, i XBB.1.5 privlači pozornost jer pokazuje znakove slabljenja imuniteta. To znači da ima sposobnost izbjeći prirodni imunitet ili prethodnu zaštitu koju pružaju cjepiva i ponovno zaraziti ljude koji su ranije preboljeli COVID-19.
Slabo su poznati podaci koji govore o ozbiljnosti XBB.1.5 i njegovoj učinkovitosti u izazivanju teškog oboljenja ili smrtnog ishoda. Prethodne terapije koje su se koristile u borbi protiv pandemije COVID-19, poput liječenja monoklonskim antitijelima, pokazali su se neučinkovitim kod prethodnih sojeva. Taj će se trend nastaviti novom varijantom. Znanstvenici su u nedavno recenziranom članku objavljenom u časopisu Cell upozorili na to da podvarijante poput XBB.1.5 predstavljaju "ozbiljne prijetnje" trenutnim cjepivima protiv COVID-19. Veća prenosivost povećava šanse da će se više ljudi vjerojatno zaraziti i time pretrpjeti ozbiljne ishode.
Nije jasno hoće li se američko iskustvo s varijantom XBB.1.5 proširiti na druge zemlje. SAD za razliku od mnogih drugih razvijenih zemalja pati od niskih stopa cijepljenja. Samo 15 posto populacije u dobi od pet i više godina primilo je ažuriranu dvovalentnu dozu docjepljivanja. Stopa je nešto bolja među ranjivom starijom populacijom, uključujući one u dobi od 65 godina i više, gdje ih je u prosjeku manje od 40 posto primilo cjepivo. Stope hospitalizacija zbog COVID-19 već rastu, usred porasta drugih infekcija tijekom zimske sezone poput gripe. Svjetska zdravstvena organizacija planira objaviti ažuriranu procjenu rizika podvarijante u narednim danima.
Kraken u Kini
Kina, koja posljednjih tjedana proživljava veliki val infekcija nakon ukidanja svoje stroge protuepidemijske politike, dosad nije prijavila nijedan domaći slučaj infekcije na soj XBB.1.5. U Šangaju su dosadašnja tri otkrivena slučaja prijavili kao uvezene. No zdravstvene agencije diljem svijeta, uključujući WHO, zabrinute su da Kina ne pruža dovoljno informacija o genomskom sekvenciranju kako bi se došlo do konačnih zaključaka.
U međuvremenu, val COVID-19 u zemlji pokreću dva druga omikron soja: BA.5.2 i BF.7. Zajedno čine udio od 97,5 posto svih lokalnih infekcija, navodi se u podacima o genomskom sekvenciranju Kineskog centra za kontrolu i prevenciju bolesti.
Iako su kineske vlasti pokušale otkloniti strahove kod javnosti da će varijante XBB-a potaknuti nove valove zaraze, građani nisu baš uvjereni zbog napetosti u zdravstvenom sustavu i ograničene dostupnosti liječenja. Viralna objava u kojoj se tvrdi da varijanta XBB može uzrokovati povraćanje i proljev dovela je do rasprodaje lijeka protiv proljeva diljem Kine jer su ga uspaničeni kupci razgrabili.
Podrijetlo Krakena
COVID-19 varijante trenutno imenuje stručna skupina koju saziva WHO. Koristeći se grčkim alfabetom, oni imaju zadatak identificirati takozvane varijante koje ih zabrinjavaju i imaju potencijalno globalno javnozdravstveno značenje, kao što je smanjenje učinkovitosti trenutačnih mjera za pandemiju. Prethodni sojevi kao što su alfa, beta i delta potpadali su pod takav protokol.
No, posljednja varijanta s grčkim imenom - omikron - pojavila se prije više od godinu dana i nije ostavila prostora za pojavu drugih, bitno drugačijih sojeva. Omikron je iznjedrio nekoliko loza, uključujući XBB.1.5, a njihova imena proizlaze iz mješavine abecede i brojeva poznatih kao "Pango".
To je dovelo do porasta popularnosti neformalnih online nadimaka, uključujući i Kraken. Nadimak za XBB.1.5 predložio je profesor evolucije na Twitteru kako bi se snaga novog soja uskladila s mitološkim morskim čudovištem.