Elektroprivreda Bosne i Hercegovine je u svibnju 2021. godine potpisala Pismo namjere za uvođenje internog obračuna troškova CO2. Vodeći se inicijativom Europske energetske zajednice, uvođenjem internog obračuna omogućava se interno alociranje i rezerviranje sredstava za projekte dekarbonizacije.
"Inicijativa predviđa samonametnuti mehanizam interne cijene za emisije CO2 iz rada termoelektrana", navodi se u Planu poslovanja EP BiH.
Usvojeni su i interni pravilnici o cijeni CO2, koja je vezana za srednju cijenu EU ETS (EU Emission Trading System). Predloženi ETS pristup je ključan čimbenik za izuzeće iz CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism) koji bi predstavljao dodatni fiksni trošak na proizvode kod izvoza u EU. Europska komisija je predvidjela CBAM za zemlje koje ne uvedu nacionalne ETS šeme usklađene sa EU ETS.
Interni obračun troškova CO2 je prijelazna mjera koja ujedno služi kao priprema za poslovanje uz plaćanje naknade za CO2, koje je u najavi. Na osnovu obračuna postepeno se povećava proizvodna cijena struje.
"Posebno je značajno da se na ovaj način utvrđuju budući veći troškovi proizvodnje i njihov utjecaj na prodajne cijene električne energije i konkurentnost na tržištu", navedeno je u dokumentu EP BiH.
U narednih od dvije do sedam godina bit će uvedeno plaćanje taksi ili sličnih naknada na CO2 emisije iz termoelektrana na prostoru BiH.
Bosna i Hercegovina potpisala je Deklaraciju o Zelenoj agendi za Zapadni Balkan u Sofiji. Tako je u studenom 2020. godine prihvaćen put EU ka klimatski neutralnoj Europi do 2050. godine.
Stotine milijuna KM
Interni troškovi za CO2 Elektroprivrede BiH za 2023. godinu procjenjuju se na oko 101 milijun KM. U odnosu na 2021. godinu, procijenjen je rast od 77,17 milijuna KM. U 2021. godini prikupljeno je 23,83 milijuna KM uz udio besplatne alokacije od 95 posto.
"S obzirom na planiranu proizvodnju i procijenjene emisije, a uz smanjenje udjela besplatne alokacije (po pet posto godišnje) te povećanu tržišnu cijenu emisija, interni troškovi za CO2 emisije za 2022. godinu procijenjeni su na blizu 67 milijuna KM", navedeno je u Planu.
Oni bi u 2024. godini prešli iznos od 140 milijuna KM, dok bi u 2025. godini ovaj predračun iznosio oko 190 milijuna KM.
Elektroprivreda BiH navodi da će prikupljeni novci od internog troška za CO2 biti utrošeni u izgradnju više solarnih elektrana i vjetroparka Vlašić.
Kada bi se iskazao interni trošak CO2 emisija, planirana dobit za 2023. godinu bila bi oko 15 milijuna KM, priopćili su iz EP BiH.
"Dobit za ostale dvije planske godine bila bi znatno manja od planirane, a vidljivo je da je 2021. i 2022. godine Društvo poslovalo s gubitkom unatoč tome što je za ove dvije godine procent plaćanja pretpostavljen sa pet, odnosno 10 posto količine emisije", dodali su.