Filantropija u Bosni i Hercegovini s godinama raste. Prema godišnjem izvještaju o stanju filantropije u Bosni i Hercegovini - "BiH daruje", u organizaciji Catalyst Balkans, u prošloj godini ukupno je zabilježeno 17.085.341 eura donacija, prikupljeno kroz 2.744 akcije doniranja. Ove brojke predstavljaju blagi pad u odnosu na 2020. godinu, ali je, osim te godine, ukupna donirana suma na najvišem nivou od kada bilježe stanje.
Donirana suma po stanovniku iznosila je 5,2 eura.
Najveći broj akcija doniranja bio je posvećen podršci marginalizovanim grupama, zdravstvu, smanjenju siromaštva, sezonskim davanjima, te sportu i obrazovanju. Evidencija donirane sume dodatno pokazuje da su značajna sredstva donirana i za ekonomski razvoj, prirodne i ljudske katastrofe.
Ekonomski izazovi su energetska kriza, visoka stopa inflacije, te manjak radne snage.
Vuk Vuković, menadžer za istraživanja i analitiku, kazao je kako su podatke bilježili iz medija i na osnovu direktnog kontakta s primaocima i donatorima, jer Zavod za statistiku i poreske službe ne prate podatke o filantropiji.
"To nije samo neki ekonomski pokazatelj koliko novca ide preko granice u okviru regiona, nego na neki način čak politički, jer vidimo da je najviše davanja generisano u okviru bivše zemlje koja više ne postoji. To je tako u cijelom regionu. Prosto iz Srbije u Hrvatsku, iz Hrvatske u BiH, iz BiH u Hrvatsku, Srbiju, Crnu Goru, tu se kreće najveći broj prekograničnih davanja", objasnio je Vuković.
BiH je donirala za Jemen, Palestinu, manje zemlje u Africi. Oko 2,5 miliona eura išlo je preko organizacije Pomozi.ba, kazao je Vuković.
Prema njegovim riječima, pandemija koronavirusa motivisala je građane i kompanije na doniranje, pa je 2020. godine 60 posto od ukupne zabilježene donirane sume bilo posvećeno davanju upravo vezano za pandemiju.
Dijaspora čini važan, ali nedovoljno iskorišten izvor doniranja.
Prema podacima, najviše doniraju građani, ali posljednjih godina privatne fondacije sve češće figuriraju kao značajni donatori. Privatne fondacije donirale su 15 posto ukupne sume, dok je kompanije u kojima je učestvovalo više tipova donatora činilo 17 posto.
Davanja su najčešće bila usmjerena kroz rad neprofitnih organizacija, potom direktno ka pojedincima i porodicama. U odnosu na 2020. godinu, zabilježen je rast udjela neprofitnih organizacija u ukupnom broju akcija, dok je učestalost podrške putem javnih ustanova smanjena.