Europa uvozi ogromne količine mlaznog goriva dok se priprema ljetna sezona za koju se očekuje povećana zainteresiranost za letove. Tako je u svibnju uvezla više od 13 milijuna barela mlaznog goriva, što je najveći mjesečni uvoz od listopada 2020., prema podacima Vortexa Ltd. koje je prikupio Bloomberg.
Predviđa se da će potrošnja porasti ovog ljeta usred slabijih ograničenja nakon Omicron vala i smanjene potražnje potrošača.
Europski uvoz je pao nakon što je se Covid proširio, a ograničenja putovanja uzrokovala su veliki pad u zračnom prometu na kontinentu. Sada se ponovno pojačava u znaku oporavka zrakoplovnog sektora.
Gotovo dvije trećine europskog uvoza zrakoplovnog goriva i kerozina u svibnju, materijala vrlo sličnog zrakoplovnom gorivu, otišlo je u Veliku Britaniju i Francusku, pri čemu su Nizozemska i Španjolska zasebno uzele oko 11 posto. Kuvajt je bio daleko najveći dobavljač, s gotovo 30 posto barela, a slijede ga UAE, Indija i Južna Koreja.
Prometno ljeto
Prema BloombergNEF-ovoj tjednoj prognozi potražnje koja se temelji na rasporedu letova, potražnja za mlaznim gorivom u Zapadnoj Europi skočit će za 17 posto od kraja svibnja do kraja kolovoza, dostigavši vrhunac od 1,26 milijuna barela dnevno u posljednjem mjesecu.
Zračne tvrtke su optimistične u pogledu prometnog ljeta, a EasyJet Plc predviđa 97 posto kapaciteta iz 2019. u sljedećem tromjesečju.
"Vidimo da je potražnja za putovanjima zadržana, a temeljna potražnja je zdrava, kako za posao tako i za slobodno vrijeme", napisao je krajem svibnja Anko van der Werff, izvršni direktor skandinavskog zračnog prijevoznika SAS AB.
Ali slika nije baš savršena. Veliku Britaniju su zahvatili promjene u zračnoj luci jer počinje produženi vikend zbog praznika. Turizam je suočen s nedostatkom osoblja, a tvrtke koje su otpustile radnike ili izgubile za druge sektore tijekom krize Covid-19 bore se da nadoknade taj jaz kako su se rezervacije ponovno povećale.
Visoke cijene nafte još su jedna prijetnja, a šef RyanAir Holdings Plc Michael O'Leary nedavno je upozorio da će, ako ostanu visoke, ove godine biti nadoplata za gorivo od naslijeđenih europskih zračnih prijevoznika.
Europski zračni promet još uvijek je samo na oko 86 posto razine prije pandemije iz 2019. za ovo doba godine, prema podacima Eurocontrola. U travanjskoj prognozi, osnovni scenarij međuvladine organizacije bio je da ta brojka poraste na 89 posto u kolovozu i 92 posto do kraja godine.