Predsjednik SAD-a Joe Biden vjerojatno će kasnije ovog mjeseca posjetiti Saudijsku Arabiju u sklopu međunarodnog putovanja na sastanke NATO-a i Grupe sedam, kažu upućeni, dok su rekordno visoke cijene plina u SAD-u koje utječu na političke izglede njegove stranke.
Putovanje u Saudijsku Arabiju značilo bi da bi se Biden gotovo neizbježno susreo sa prijestolonasljednikom Mohammedom Bin Salmanom, poznatijim kao MBS. Njega američki predsjednik okrivljuje za ubojstvo američkog kolumniste u istanbulskom konzulatu 2018. godine.
Upućeni su rekli samo da je izgledno putovanje u Saudijsku Arabiju, a da nije potvrđen susret s prijestolonasljednikom. Zatražili su da ne budu identificirani jer Bidenovi planovi putovanja nisu dovršeni.
Očekuje se da će predsjednik sudjelovati na summitu NATO-a u Madridu i sastanku G-7 u Münchenu krajem mjeseca.
Na početku Bidenovog predsjedništva, Bijela kuća je rekla da će on izravno imati posla samo sa službenim šefom države Saudijske Arabije, kraljem Salmanom bin Abdulazizom.
No, pritisak na Bidena je porastao da pristane na sastanak s Bin Salmanom dok su cijene benzina u SAD-u skočile na rekordno visoke vrijednosti tijekom njegova predsjedništva. Zaprijetio je federalnim istragama o podizanju cijena i naredio rekordno puštanje nafte iz američkih rezervi kako bi pokušao sniziti cijene na benzinskim crpkama, što se pokazalo malo učinkovito.
Iako je Saudijska Arabija prethodno odbila ubrzati povećanje izvoza nafte, Financial Times (FT) izvijestio je u četvrtak da je nacija zapadnim saveznicima pokazala da je spremna povećati opskrbu naftom.
Nafta je pala ispod 113 dolara po barelu u azijskom trgovanju u četvrtak nakon izvješća, koje dolazi uoči mjesečnog sastanka OPEC+ na kojem se očekuje da će skupina ratificirati skromno povećanje proizvodnje za srpanj. U tekstu FT-a, citirajući izvore koji su upoznati s razgovorima, stoji da bi Saudijska Arabija mogla povećati proizvodnju nafte ako ruska proizvodnja značajno padne zbog sankcija nakon rata u Ukrajini.
Saudijska Arabija je ranije tvrdila da bi se energetska kriza mogla znatno pogoršati kasnije ove godine i vjerovala je da treba zadržati rezervne proizvodne kapacitete. Bidenova administracija je rekla da se svjetska potražnja za naftom oporavlja daleko brže nego što se očekivalo nakon pandemije Covid-19.
Ubistvo Jamala Khashoggija, američkog državljanina i kolumniste Washington Posta, u saudijskom konzulatu u Istanbulu duboko je narušilo odnose saudijskog kraljevstva s američkom vladom. Ubrzo nakon što je preuzeo dužnost, Bidenova administracija objavila je deklasificirano izvješće u kojem krivnju za ubojstvo pripisuje prijestolonasljedniku.
Princ je zanijekao bilo kakvu umiješanost, iako je rekao da prihvaća odgovornost za ubojstvo kao de facto vladar Saudijske Arabije.