Veterinarski inspektori Direktorata za zdravlje i sigurnost hrane Europske komisije prošle sedmice proveli višednevni monitoring objekata u cilju utvrđivanja ispunjavanja uslova za izvoz crvenog mesa iz BiH na tržište EU.
Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine Staša Košarac priopćio je da su europski veterinarski inspektori izvršili neophodne kontrole u posmatranim objektima kod izvozno-orijentisanih privrednih subjekata iz oba bh. entiteta.
"Riječ je o nadzoru u drugom stepenu u okviru procedure odobravanja izvoza crvenog mesa na evropsko tržište, nakon što smo uspješno okončali prvu fazu i od Evropske komisije dobili procjenu upitnika sa dodatnim preporukama", istakao je Košarac.
On je naveo da je na završnom sastanku u Kancelariji za veterinarstvo BiH europski audit tim predstavio preliminarne nalaze i uočene nedostatke, nakon čega će Bosni i Hercegovini biti dostavljen pisani izvještaj.
"Na osnovu izvještaja ćemo u saradnji sa Kancelarijom za veterinarstvo BiH i nadležnim tijelima Republike Srpske, Federacije BiH i Brčko Distrikta izraditi akcioni plan. Cilj nam je da na osnovu preporuka u što skorijem vremenskom roku ispunimo postavljene zahtjeve i omogućimo domaćim privrednicima plasman crvenog mesa na veliko evropsko tržište", naglasio je Košarac.
EU je i dalje najznačajniji spoljnotrgovinski partner BiH, koja u ukupnoj vanjskotrgovinskoj razmjeni učestvuje sa više od 72 posto izvoza. Košarac smatra da je potrebno uložiti dodatne napore na otvaranju europskog tržišta sa 500 miliona potencijalnih potrošača za domaće poljoprivredne proizvođače.
"Svjesni smo da usljed globalnih poremećaja na tržištu moramo otvarati mogućnost i za plasman na tržišta drugih zemalja, poput Kine, Rusije, Evroazijske ekonomske unije, Izraela, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Saudijske Arabije i slično", poručio je Košarac.
Suproti stavovi
Do sada je trebao krenuti izvoz mesa u Tursku. Direktor Mesne industrije "ZP komerc" iz Bijeljine Ljubiša Rosić potvrdio je za Nezavisne da je planiran izvoz od 600 junadi.
U međuvremenu Košarac je ukazao tokom susreta sa turskim ministrom trgovine Mehmetom Mušom na potrebu nastavka izvoza crvenog mesa iz BiH na tržište Turske, kako bi se izbjegla pojava tržišnih viškova u Republici Srpskoj i Federaciji BiH.
Ljubiša Rosić, međutim, upozorava da se domaći proizvođači i izvoznici suočavaju sa drugim problemima, i to najviše zato što nije zaštićena domaća proizvodnja.
"Mi jednostavno nemamo ni potrošača koji može da kupi skuplje dijelove mesa koji su prva kategorija. Ono što je veliki problem jeste i taj da kad izađemo na evropsko tržište, EU će našim izvoznicima naplaćivati prelevmane, a kad se uvozi kod nas to se ne naplaćuje", kazao je Rosić. "Trebalo bi da se bolje zaštiti domaća proizvodnja. Mi smo to pokušavali nekoliko puta kod institucija, ali nažalost do toga nije došlo."
Sličnog mišljenje je i Nedžad Bićo, predsjednik Udruženja poljoprivrednika FBiH, koji kaže da nema ni blizu dovoljno domaćeg mesa za naše tržište.
"Mi trenutno ne proizvodimo ni 30 odsto od potreba Bosne i Hercegovine. Već imamo nestašicu na domaćem tržištu, a ako se ovo odobri, tek onda ćemo imati nestašicu našeg mesa. Ipak, to se neće osjetiti u mesnicama i marketima jer su oni preplavljeni uvoznim mesom", istakao je Bićo.
Dodao je da smo mi jedina država na svijetu koja izvozi nešto kvalitetno, a uvozi meso sumnjivog kvaliteta. Prema njegovim riječima proizvodnja konstantno pada.