Masivna kineska raketa je na putu za nekontrolisani pad u atmosferu u petak, izazivajući zabrinutost da bi dijelovi džinovske rakete mogli da se sruše na Zemlju.
To je već četvrti put u dvije godine da će velika kineska raketa imati nekontrolisan ulazak, na šta su se mnogi stručnjaci u svemirskoj industriji žalili. I Sjedinjene Američke Države i Evropa se pridržavaju pravila da svemirski otpad koji padne na Zemlju ne smije premašiti šansu od jedan u 10.000 da uzrokuje štetu Zemlji, a stručnjaci tvrde da je kineska raketa premašila taj prag.
"To se možda neće desiti, ali rizik je veći nego što je potrebno", izjavio je za novinare Ted Muelhaupt, savjetnik Aerospace Corp, tokom virtuelnog sastanka.
Padajući otpad je dio rakete Long March 5B, lansirane 31. oktobra. Raketa je lansirala eksperimentalni laboratorijski modul Mengtian za kinesku svemirsku stanicu Tiangong. Za razliku od drugih raketa, Long March 5B putuje do orbite tokom lansiranja i kruži oko Zemlje nekoliko dana. Na kraju njegova orbita propada i spušta se na Zemlju.
Iako Kina ne krši nikakve zakone ili međunarodne sporazume, njena Nacionalna svemirska uprava je član 13-članog Međuagencijskog koordinacionog komiteta za svemirski otpad (IADC), koji je nedavno preporučio da otpad iz svemira, koji ulazi u atmosferu, ne bi trebalo da premaši vjerovatnoću da povrijedi ili ubije osobu.
"Kina je uvijek provodila aktivnosti u svemiru mirno, u skladu s međunarodnim zakonima i običajima", izjavio je portparol Ministarstva inostranih poslova Kine. "Ova vrsta rakete koristi specijalnu tehnologiju, koja omogućava da većina komponenti izgori tokom procesa ulaska u atmosferu, a vjerovatnoća da će oštetiti Zemlju i avijaciju izuzetno je mala."
Portparol je rekao da kineski zvaničnici prate trag dijela rakete i da daju informacije društvu, uz otvoren i transparentan stav.
Kada manji sateliti i svemirski brodovi padnu iz orbite, uglavnom izgore u atmosferi, što predstavlja mali rizik za tlo ispod.
Ali, jezgro rakete Long March 5B dugo je oko 33 metra i ima težinu 22 metričke tone. Pošto objekat ima takvu veličinu i masu, vjerovatno je da bi veliki ostaci rakete mogli da prežive i padnu negdje na Zemlji. Aerospace Corp. procjenjuje da između 10 i 40 odsto rakete može da stigne do površine planete.
Većina svemirskih agencija i avionskih kompanija preduzima mjere predostrožnosti pri lansiranju objekata ove veličine u svemir, osiguravajući da njihovi dijelovi padnu na nenaseljena područja, obično u okean.
Čini se da takve mjere predostrožnosti nisu poduzete za Long March 5B u Kini, zbog čega je cio svijet uznemiren svaki put kada se raketa lansira. Ostaci Long March 5B pojačala pogodili su Obalu Slonovače u maju 2020. godine, a dijelovi rakete Long March 5B pronađeni su u Indoneziji nakon lansiranja u julu, ali izgleda da u oba slučaja niko nije bio povrijeđen.
Zvaničnici osudili pristup otpadu
Kineski pristup otpadu od lansiranja osudili su zvaničnici u svemirskoj industriji i vladi.
"Zemlje koje lansiraju rakete u svemir moraju da smanje rizike za ljude i imovinu na Zemlji", rekao je administrator NASA/e Bil Nelson u saopštenju u maju 2021. godine, nakon nekontrolisanog ulaska Long March 5B u Zemlju. "Jasno je da Kina ne ispunjava odgovorne standarde u pogledu svog svemirskog otpada."
Aerospace Corp. i ostali pozivaju međunarodnu zajednicu da uspostavi dogovoreni skup normi i da odredi nivo prihvatljivog rizika za uklanjanje svemirskog otpada.
"Zbog stanovništva koje je danas za volanom na putevima moramo imati semafore i saobraćajne znake i pravila za ograničenje brzine", rekao je Lael Woods, ekspert za upravljanje svemirskim prometom iz Aerospace Corp. "Mi smatramo da mora postojati ista vrsta pravila i razmišljanja koja moraju biti uključena u svemirsko područje."
Aerospace Corp. ističe da bi Kina bila odgovorna ako bi raketa izazvala značajnu štetu u drugoj državi, zahvaljujući Konvenciji o odgovornosti iz 1972. godine.
Aerospace Corp. i druge institucije će nastaviti da prate put rakete kako se približava Zemlji, predviđajući gdje bi mogla sletjeti. Trenutno oni vide razne puteve koji pokrivaju širok spektar svjetske populacije.
Iako to može zvučati strašno, pratioci će biti u mogućnosti da bolje odrede putanju rakete kako se bude približavala ponovnom ulasku. Ali, ipak, rizik da dio ostatka rakete padne na bilo koju osobu je šest u 10 biliona, procjenjuje Aerospace Corp.
"Imate mnogo veće šanse da večeras dobijete na lutriji nego da vas pogodi ovaj objekt", rekao je konsultant Muelhaupt.