Ove godine u Republici Srpskoj neće doći do promjene cijene električne energije ni gašenja termoelektrana kazao je ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić. Dodao je da će bilo kakve inicijative za povećanjem cijene električne energije biti spriječene.
U Republici Srpskoj nije donesena odluka o zatvaranju termoelektrana. Termoelektrane stare su skoro 40 godina. Đokić smatra da se treba nastaviti ulagati u njihovo tekuće održavanje i godišnje zahtjevne remonte.
"Ali uz sve to, njihovi objekti su dobre pogonske spremnosti i sada i mi želimo konstantno ulagati u njih. Nama su neophodne naše termoelektrane, jer daju baznu energiju i stvaraju sigurnost za proizvodnju i snabdjevanje struje", naveo je Đokić.
Ministar je konstatovao da se zbog situacije u Ukrajini energetski svijet mijenja, te da će se još promijeniti. Mišljenja je da će promjene za neke biti vrlo nepovoljno, ali ne i za Republiku Srpsku. Glavni razlog za to je potpuno nezavisna enegetska struktura koja će biti sačuvana, kazao je Đokić.
Đokić je dodao da je Republika Srpska učesnik u postupku dekarbonizacije i da će uvoditi što više proizvodnje "zelene energije".
Novi projekti
Đokić smatra da je u ovom entitetu ugovoreno ili je u toku realizacija projekata na instalisanoj snazi od oko 700 megavata struje. Ti objekti bi trebali biti završeni za najduže pet godina.
"Mi ćemo time na svom prostoru dobiti nove količine energije i radi se uglavnom o obnovljivim izvorima energije – pretežno solarne elektrane i vjetroelektrane, ali i hidroelektrane, jer se rade veliki projekti, kao što su 'Dabar' sa 159 megavata, 'Buk–Bijela' sa 100 megavata, 'Bistrica sa 35 megavata, 'Ulog' sa 37 megavata instalisane snage i još nekoliko manjih takvih objekata", naveo je Đokić.
Naglasio je da i sada postoji interesovanje za dodjelom koncesija za objekte ukupne snage oko 750 megavata, te da bi, ako bi se to uspjelo realizovati, značilo još dodatnih 750 megavata.