Ruski državni naftni lider na čelu s bliskim saveznikom predsjednika Vladimira Putina zabilježio je najveći pad proizvodnje od invazije na Ukrajinu.
Rosneft PJSC, čiji je glavni izvršni direktor Igor Sechin decenijama dio Putinovog najužeg kruga, i njegove podružnice čine oko dvije trećine smanjenja ruske proizvodnje od invazije na Ukrajinu, pokazuju podaci Ministarstva energetike. To je otprilike dvostruko više od udjela kompanije u nacionalnoj proizvodnji, što znači da je Rosneft nerazmjerno pogođen.
''To je vjerovatno najveća žrtva posljednjih rundi međunarodnih sankcija", rekao je Viktor Katona, voditelj analize sirove nafte u analitičkoj kompaniji Kpler. ''Rosneft je postao glavni izvor smanjenja proizvodnje u Rusiji''.
Većina zapadnih zemalja, s izuzetkom SAD-a i Velike Britanije, nije najavila zabranu uvoza ruske nafte. Ali, niz drugih faktora - od ograničenja transporta i osiguranja do slabe domaće potražnje i javnog odbacivanja Putinovog režima od strane međunarodnih kompanija - natjerao je zemlju da smanji proizvodnju nafte.
Dnevna proizvodnja ruske nafte sredinom maja bila je 830.000 barela niža nego u februaru, prema izračunima temeljenim na podacima jedinice CDU-TEK Ministarstva energetike. Projekti Rosnefta, uključujući imovinu kojom upravlja podružnica Bashneft PJSC, iznosili su 560.000 barela dnevno, pokazuju podaci.
Rosneft nije odgovorio na zahtjev Bloomberg Newsa za komentar.
Pad ruske proizvodnje neravnomjerno je podijeljen iz raznih razloga.
''Glavni faktor koji pokreće proizvodne trendove u ruskim kompanijama je njihova sposobnost da prodaju naftu za izvoz i da povećaju preradu unutar zemlje", rekla je Daria Melnik, viši analitičar konsultanta Rystad Energy A/S iz Osla.
Posebno je problematična bila američka zabrana uvoza jer je prvenstveno uticala na ruske dobavljače loživog ulja na obali Zaljeva. Lišene velikog tržišta, zalihe teške nafte u rafinerijama brzo su počele rasti, prisiljavajući tvornice da privremeno obustave svoj rad.
Rosneft je najveća rafinerija u zemlji i njezina je primarna propusnost pala za gotovo 28 posto u prvim danima maja u poređenju s predratnim nivoima, prema Bloombergovim izračunima temeljenim na podacima industrije.
Uticao je i egzodus velikih međunarodnih naftnih kompanija. Exxon Mobil Corp., operater divovskog projekta Sahalin-1 prema sporazumu o dijeljenju proizvoda s partnerima uključujući Rosneft, odlučio je napustiti Rusiju. Proizvodnja se smanjila za više od 145.000 barela dnevno, ili 71 posto, do sredine maja u odnosu na februar.
Privatni Surgutneftegas PJSC također je imao problema s plasmanom svoje sirove nafte u inozemstvo, što je dovelo do pada proizvodnje od oko 72.000 barela dnevno do sredine maja.
Za druge velike ruske kompanije učinci ograničenja bili su manje ozbiljni. Lukoil PJSC, drugi po veličini proizvođač u zemlji, uspio je zadržati svoju proizvodnju gotovo na istom nivou zahvaljujući uspješnim naporima svoje trgovačke jedinice Litasco da plasira naftu u inozemstvo, rekao je Melnik.
Gazprom Neft PJSC, dio državne Grupe Gazprom, bila je jedina vodeća ruska naftna kompanija koja je uspjela povećati proizvodnju između februara i sredine maja, pokazuju industrijski podaci.
"Gazprom Neftu je možda pomogla kombinacija toga što je manji proizvođač, relativno sofisticirane rafinerije, što je pomoglo u smanjenju problema izvoza loživog ulja, i relativno solidni izvozni ugovori", rekao je Ron Smith, analitičar u BCS Global Markets.
Lukoil i Gazprom Neft nisu odgovorili na zahtjeve za komentarom. Surgutneftegas je odbio komentirati.
Žrtveni pijun
Uspon Rosnefta na vrh ruske naftne industrije odražava Putinovu konsolidaciju na vlasti. Prije 20 godina to je bila mala kompanija sa samo desetinom svoje trenutne proizvodnje. Postao je nacionalni prvak kroz niz akvizicija vrijednih više milijardi dolara -imovine koju je vlada zaplijenila od Yukosa početkom 2000-ih, dogovora TNK-BP 2013. i privatizacije Bashnefta tri godine kasnije.
Kao rezultat ovog sklapanja posla, Rosneft je operater nekih od najstarijih ruskih polja u Zapadnom Sibiru, koja su najviše oporezovana. To bi moglo biti povezano s odlukom Rosnefta da smanji proizvodnju u tom specifičnom području, rekao je Smith.
Između februara i aprila, jedinice Rosnefta u Zapadnom Sibiru, poput Yuganskneftegaza, kao i njegova jedinica Bashnefta u regiji Volga-Ural doživjele su najveći pad proizvodnje, pokazuju podaci CDU-TEK-a. Jedinica Yugansk smanjila je proizvodnju za gotovo 390.000 barela dnevno tokom tog razdoblja, dok je Bashneft gubio više od 130.000 barela dnevno, prema statistikama.
"Bashneft je uvijek bio glavni žrtveni pijun u portfelju Rosnefta od prvih rezova proizvodnje 2017. kada je Rusija udružila snage s Organizacijom zemalja izvoznica nafte'', rekla je Melnik.
Ponovna proizvodnja
Ovog mjeseca ruska naftna industrija pokazuje znakove prilagođavanja ograničenjima i proizvodnja raste. Rosneft prednjači, nadoknađujući pad u drugim kompanijama.
Proizvodnja Yuganskneftegaza porasla je za gotovo 350.000 barela dnevno u prvih 15 dana maja, u poređenju s prethodnim mjesecom. Bashneft je, međutim, nastavio smanjivati proizvodnju ovog mjeseca s ukupnim gubitkom u proizvodnji od više od 170.000 barela dnevno do sredine maja u poređenju s februarom.
"Pojačanje proizvodnje Rosnefta u maju moglo bi biti rezultat novih izvoznih poslova u Aziji, kao i oporavka domaće potražnje za gorivom", rekao je Katona.
Ruska proizvodnja nafte nastavit će se oporavljati do juna nakon što su proizvođači u zemlji diverzificirali svoja izvozna odredišta, izjavio je potpredsjednik vlade Alexander Novak.
''Da, dobili smo nekakav šok koji nam je omogućio da pronađemo novu ravnotežu'', rekao je Novak ovog mjeseca. ''U dva mjeseca naše su se kompanije transformirale i danas se osjećaju prilično samopouzdano''.