Europljani i ljudi koji žive na istočnoj obali SAD-a će vjerojatno iskusiti blage temperature ove zime, ublažavajući sva potencijalna ograničenja goriva za grijanje u vrijeme kada troškovi energije rastu.
Znanstvenici iz Službe za klimatske promjene Copernicus, koji su u četvrtak ažurirali svoje sezonske izglede, rekli su da će temperature vjerojatno biti znatno iznad normale tijekom vrhunca sezone grijanja, između prosinca i veljače.
Neuobičajeno visoke temperature mogle bi smanjiti potražnju za prirodnim plinom, koji europske zemlje žure uskladištiti. Ruski rat protiv Ukrajine podigao je cijene goriva na rekordne visine, pridonoseći krizi troškova života u cijeloj regiji.
Znanstvenici su rekli da postoji 50-60 posto vjerojatnosti da će Ujedinjeno Kraljevstvo, veći dio obale Sredozemnog mora i dijelovi središnje Europe imati temperature znatno iznad prosjeka. Ostatak kontinenta ima 40-50 posto šanse znatno premašiti povijesne prosjeke.
Model Copernicus okuplja podatke znanstvenika iz Ujedinjenog Kraljevstva, Francuske, Njemačke, Italije i SAD-a. Program Europske unije koristi milijarde mjerenja sa satelita, brodova, zrakoplova i meteoroloških postaja za svoje mjesečne i sezonske prognoze.
Ipak, izgledi za blagu zimu nisu univerzalni među meteorolozima. U američkom komercijalnom prognostičaru Commodity Weather Group smatraju da će europska zima vjerojatno biti hladnija nego prošla i malo hladnija od desetogodišnjeg prosjeka, mjereno stupnjevima grijanja.
To je način korištenja temperatura za mjerenje potražnje za energijom, pri čemu viši brojevi odražavaju više hladnoće i više goriva koje se troši za grijanje.
Commodity Weather izračunava vrijednost od 2.330 ove zime, u usporedbi s prošlogodišnjim 2.085 i 10-godišnjim prosjekom od 2.233, rekao je meteorolog William Henneberg. Europska zima vjerojatno će biti nestabilna, obilježena smjenjivanjem razdoblja hladnih i blagih očitanja.
"Sigurno ne možemo isključiti izbijanje velike hladnoće u nekom trenutku zime, ali cjelokupni obrazac možda više potiču slabe hladne fronte koje se često provlače", rekao je.
Cijene plina više su od četiri puta od uobičajenih za to doba godine. Njemačka upozorava na nestanke struje i racioniranje, a Velika Britanija ima najmanju maržu rezervnog napajanja u sedam godina.
Hladnija zima smanjit će šanse Europe da ovu sezonu grijanja prođe "relativno neozlijeđena", rekla je Katja Yafimava, viša znanstvena suradnica na Oxfordskom institutu za energetske studije.
"Nestanak struje i zatvaranja industrije ne mogu se isključiti", rekla je.
Dok se zima bude odvijala diljem sjeverne hemisfere, meteorolozi će pomno promatrati Arktik. Oko tog pola kruži pojas vjetrova koji se naziva polarni vrtlog, a ako oni oslabe, hladan zrak mogao bi doći do juga u SAD, Aziju ili Europu.
Teško je predvidjeti kada bi se vrtlog mogao "raspasti", a Judah Cohen, direktor sezonske prognoze u Atmospheric and Environmental Research, proveo je godine u potrazi za naznakama.
Jedan potencijalni pokazatelj je količina snijega koja se nakupi diljem Sibira u listopadu, rekao je. Ako je snijeg jak, negdje - Europu, Sjevernu Ameriku ili Aziju - vjerojatno će zapljusnuti arktički val.
Todd Crawford, direktor meteorologije u komercijalnom prognostičaru Atmospheric G2, ne vidi dokaze o kvaru koji bi mogao potaknuti onu vrstu ubojite hladnoće koja je prošle godine osakatila teksašku električnu mrežu.
"U ovom trenutku nema jakih razloga da vjerujemo da će ove zime biti znatno oslabljen vrtlog", rekao je Crawford.
Drugi važan dio bit će visoki i niski tlak nad Grenlandom, koji se naziva Sjevernoatlantska oscilacija. To je "jedan od glavnih signala koji utječu na Europu", rekao je Bradley Harvey, meteorolog iz komercijalnog prognostičara Maxara.
Promatrači vremena trebali bi tražiti znakove da ovo prelazi u negativnu fazu, jer to znači da bi Europa i istočni dio SAD-a mogli postati hladni. Pozitivna faza može značiti blažu zimu.
Copernicus je također predvidio da se očekuje da će temperature u gotovo cijelom kontinentalnom dijelu SAD-a znatno premašiti prosjek, sa sigurnošću većom od 70 posto u Teksasu i drugim dijelovima juga. Predviđa se da će regije Tokija i Pekinga također izbjeći pretjeranu hladnoću.
Mogućnost kiše i snijega ispod normale u dijelovima središnje Europe veća je od 40 posto, što može utjecati na riječne tokove i skijaške staze.
U SAD-u se predviđa da će sjeverne države primiti više oborina nego što je uobičajeno, a dijelovi Oregona i Washingtona bilježe 60 posto vjerojatnosti vlažnog vremena.
Na oborine će utjecati tekuća La Nina u ekvatorijalnom Pacifiku. Svijet je spreman imati treću La Ninu zaredom, nešto što se dogodilo samo dva puta od 1950.
--Uz pomoć Elene Mazneve.