Zastupnici Europskog parlamenta oštro su kritizirali Mađarsku zbog odluke da olakša dobivanje boravišnih dozvola državljanima Rusije i Bjelorusije, što su ocijenili kao prijetnju sigurnosti Europske unije. Mađarska je u srpnju proširila svoj imigracijski program "nacionalne iskaznice" kako bi uključila, među ostalima, i Ruse i Bjeloruse, što im omogućuje rad u Mađarskoj bez sigurnosne provjere te dozvoljava dovođenje obitelji u zemlju.
Povjerenica Europske komisije za unutarnje poslove Ylva Johansson je početkom kolovoza od Mađarske zatražila objašnjenje te odluke, posebno s obzirom na činjenicu da EU otežava ulazak ruskim državljanima zbog ruske agresije na Ukrajinu. Johansson nije bila zadovoljna odgovorom Mađarske jer nisu razjašnjena ključna pitanja o razlozima uvođenja tog programa i izostanku strožih sigurnosnih provjera za građane Rusije i Bjelorusije. Zbog toga je poslala novo pismo, na koje još uvijek čeka odgovor.
U Strasbourgu je Mađarsku branio ministar pravosuđa János Bóka, istaknuvši da je svaka država suverena u izdavanju boravišnih dozvola te da Mađarska provodi provjere u skladu sa šengenskim pravilima. Povjerenica Stella Kyriakidou, govoreći u ime Europske komisije, naglasila je da Rusija predstavlja prijetnju Uniji, zbog čega je EU od početka invazije otežao ulazak ruskim državljanima, smanjivši broj izdanih viza za 90 posto. Također je istaknula sve veći broj izvješća o ruskoj špijunaži i sabotaži u EU-u, postavljajući pitanje opravdanosti mađarske odluke.
Europski parlament osudio je potez Mađarske kao nesolidaran i opasan za sigurnost slobodnog kretanja unutar EU-a, dok su neki zastupnici branili mađarsko pravo na suverenost. András László iz Fidesza, stranke mađarskog premijera Viktora Orbána, branio je Mađarsku, ističući da su druge zemlje EU-a izdale 150 tisuća šengenskih viza Rusima nakon invazije, dok je Mađarska izdala samo deset u srpnju i kolovozu.
Hrvatski zastupnik Davor Ivo Stier naglasio je važnost usklađivanja politika među članicama šengenskog prostora kako bi se očuvala koherentnost europske politike prema Rusiji i Bjelorusiji, upozorivši da Orbánovi potezi slabe poziciju EU-a i same Mađarske. Zastupnik socijaldemokrata Tonino Picula smatra da je ta odluka još jedna provokacija Orbánovog režima te sugerirao da druge članice razmotre suspenziju šengenskog sustava na granici s Mađarskom kao odgovor na tu politiku.